• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Μάχες

Asterismos

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Γεια σας.
Προσπαθώ εδώ και εβδομάδες να κάνω έστω μια μάχη αλλά ποτέ δεν τα κατάφερα! Διάβασα όλες τις πληροφορίες του παιχνιδιού αλλά είναι όλα ακαταλαβίστικα για μένα!

Κατ αρχήν όλες οι επαρχίες μου πλέον είναι ΔΥΣΚΟΛΕΣ .Έχω αριθμό διμοιρίας 36 και ο αντίπαλος συνεχώς πολύ παραπάνω από μένα .πχ 160 ή 80
hdq60v


Πως ανεβάζω τον αριθμό διμοιρίας μου?
Πως μπορώ να συνεχίζω το παιχνίδι όταν ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να κάνω καμία μάχη κι όλο με αγαθά΄ξεκλειδώνω επαρχίες?
Πως να εξερευνήσω νέες μονάδες πολέμου όταν δεν μπορώ να κάνω καμία μάχη για να πάρω πόντους έρευνας?
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2.jpg
    Screenshot_2.jpg
    93,8 KB · Προβολές: 87

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Γεια σας.
Προσπαθώ εδώ και εβδομάδες να κάνω έστω μια μάχη αλλά ποτέ δεν τα κατάφερα! Διάβασα όλες τις πληροφορίες του παιχνιδιού αλλά είναι όλα ακαταλαβίστικα για μένα!

Κατ αρχήν όλες οι επαρχίες μου πλέον είναι ΔΥΣΚΟΛΕΣ .Έχω αριθμό διμοιρίας 36 και ο αντίπαλος συνεχώς πολύ παραπάνω από μένα .πχ 160 ή 80
hdq60v


Πως ανεβάζω τον αριθμό διμοιρίας μου?
Πως μπορώ να συνεχίζω το παιχνίδι όταν ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να κάνω καμία μάχη κι όλο με αγαθά΄ξεκλειδώνω επαρχίες?
Πως να εξερευνήσω νέες μονάδες πολέμου όταν δεν μπορώ να κάνω καμία μάχη για να πάρω πόντους έρευνας?

2 τρόποι υπάρχουν για να κάνεις τις επαρχίες πιό εύκολες στις μάχες:

α)
Πρίν ανοίξεις μια επαρχία να έχεις κάνει την αναβάθμιση των ανιχνευτών, αυτή η αναβάθμιση θα μειώσει το κόστος της επαρχίας και θα μειώσει ανάλογα τον στρατό που έχει μέσα.
β) Αν μια επαρχία είναι ήδη ανοιχτή να ολοκληρώσεις τις έρευνες πλήθους διμοιρίας
http://prntscr.com/hdv4w6
Αυτή η αναβάθμιση θα μεγαλώσει το μέγεθος της διμοιρίας σου και θα μειώσει την διαφορά δυναμικής μεταξύ των αντιπάλων και των στρατευμάτων σου και θα έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να περάσεις την επαρχία.

Συμπληρωματικά αν χτίσεις το θαύμα του μοναστηριού θα ανεβάσεις την αντοχή του στρατού σου και θα μειωθούν οι απώλειες σου.

Αν δεν υπάρχει κοντά στο σημείο που βρίσκεσαι στις έρευνες σου, κάποια από τις παραπάνω έρευνες θα πρέπει να κάνεις υπομονή μέχρι να φτάσεις σε κάποια από αυτές.

Οι τρόποι για να γίνει αυτό είναι:

α)
να μαζεύεις τους πόντους κάθε μέρα που σου δίνει το σύστημα.
β) να παίζεις στα τουρνουά κάθε εβδομάδα και να κερδίζεις πόντους από τις επαρχίες που δίνουν πόντους μέχρι το σημείο που σου επιτρέπουν οι μάχες (είναι ευκολότερες οι μάχες αλλά δεν δίνουν όλες οι επαρχίες πόντους γνώσης ως δώρο).
γ) να εξαγοράζεις τις συναντήσεις στις επαρχίες.
δ) να εξαγοράζεις πόντους με διαμάντια ή με χρυσό ή με αγαθά από την μπάρα των πόντων πατώντας το "+"
http://prntscr.com/hdvbjr
 

Asterismos

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Βοήθεια ρε παιδιά!!Ότι πιο ακαταλαβίστικο με τις μάχες αυτό το game!!
Έχω να αντιμετωπίσω αυτούς
hvgxyh

http://prntscr.com/hvh06y
Από στρατό έχω ΜΟΝΟ αυτούς ανακαλύψει
hvgyxr
http://prntscr.com/hvgzwe
+ τους κέρβερους
Έχω χάσει όλο το στρατό μου εδω! Τί βάζω? υπάρχει δυνατότητα να νικήσω?
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Βοήθεια ρε παιδιά!!Ότι πιο ακαταλαβίστικο με τις μάχες αυτό το game!!
Έχω να αντιμετωπίσω αυτούς
hvgxyh

http://prntscr.com/hvh06y
Από στρατό έχω ΜΟΝΟ αυτούς ανακαλύψει
hvgyxr
http://prntscr.com/hvgzwe
+ τους κέρβερους
Έχω χάσει όλο το στρατό μου εδω! Τί βάζω? υπάρχει δυνατότητα να νικήσω?

Χρησιμοποίησε παπάδες. Αν παίζεις χειροκίνητα μπορείς να βάλεις 4 παπάδες και 1 κέρβερο. Ο κέρβερος θα πρέπει να πάει να χτυπήσει τον αντίπαλο σου που έχει τόξο. Και οι παπάδες να επικεντρωθούν σε όλα τα άλλα στρατεύματα που έχουν μπόνους επίθεσης εναντίον τους. Φρόντισε πάντως να εξολοθρεύσεις την αντίπαλο τοξότρια διότι έχει επιθετικό μπόνους εναντίον των παπάδων. Ακόμη επειδή είσαι στην αρχή, αν μπορείς να χτίσεις το άδυτο και τις βελόνες της θύελλας θα σε βοηθήσουν και αυτά. Το άδυτο θα σου ανεβάσει την αντοχή του στρατού σου και οι βελόνες θα ανεβάσουν το επιθετικό μπόνους των τοξοτών σου. Έτσι θα έχεις καλύτερες πιθανότητες νίκης όταν θα χρησιμοποιείς τους τοξότες σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser1053

Guest
Καλή μας φίλη asterismos.Έχεις να αντιμετωπίσεις ένα πολύ ισχυρότερο στρατό και δεν υπάρχει περίπτωση να νικήσεις. Κάνε χορηγία και προχώρα.
Οι αντίπαλοί σου είναι με 3 αστέρια οι 4 που σημαίνει ότι σε φαρμακώνουν με κάθε χτύπημα και το επόμενο είναι πολλαπλάσια ισχυρότερο. Καλή συνέχεια.
 

DeletedUser1053

Guest
Προσπαθώ εδώ και εβδομάδες να κάνω έστω μια μάχη αλλά ποτέ δεν τα κατάφερα! Διάβασα όλες τις πληροφορίες του παιχνιδιού αλλά είναι όλα ακαταλαβίστικα για μένα!
Το θέμα με τις μάχες είναι ένα πολύ δύσκολο κομμάτι του παιγνιδιού. Εκτός των όσων είπε σωστά ο φίλος μας ο SOKRATIS72, είναι θέμα γνώσης των δυνατοτήτων των δικών σου μονάδων αλλά και των εχθρικών. Σε αυτό το σημείο πρέπει να γνωρίζεις στρατηγική μαχών και πως συμπεριφέρεται η μηχανή του παιγνιδιού ώστε να μπορείς να τους αντιμετωπίζεις με όσο το δυνατόν λιγότερες ή καθόλου απώλειες. Βασικό είναι όταν έχουμε αντιπάλους με 3 αστέρια να μπορούμε να δώσουμε εμείς πρώτοι χτυπήματα. Διαφορετικά χάνουμε τη μάχη. Δοκίμασε να βάζεις μόνο 1 τοξότη στη μάχη ώστε να βλέπεις τις θέσεις των αντιπάλων σου μέσα στο γήπεδο και μετά κάνεις παράδοση αμέσως. Ακολούθως αν νομίζεις ότι μπορείς να κερδίσεις τη μάχη βάζεις απέναντι σε κάθε αντίπαλο μονάδες που έχουν πλεονέκτημα. Η σειρά που βάζεις τους δικούς σου είναι 1-2-3-4-5 και βγαίνουν στο πεδίο της μάχης στα 3-2-4-1-5. Το 3 είναι στη μέση το 2 είναι στην πάνω θέση από το μεσαίο το 3 κάτω από το μεσαίο το 4 στην πάνω άκρη και το 5 στην κάτω άκρη. Είναι πολλά ακόμη αλλά δυστυχώς δεν μπορούν να περιγραφούν με λίγα λόγια εδώ σαν συνταγή.
 

Asterismos

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Χρησιμοποίησε παπάδες. .
Με αυτή τη συμβουλή την πήρα τη μα΄χη, Ευχαριστλω πολύ! Τα υλικά είναι υπερβολικά πολλά!

Εχώ να αντιμετωπήσω κάτι τέτοιο γενικά! Τι λέτε . ΕΔΩ υπάρχει περίπτωση να κα΄νω κάτι?
hxb0mo

http://prntscr.com/hxb0mo
έχω και κέρβερους! Δυστυχώς μόνο αυτόματες μάχες ξέρω να κάνω!
 

Vagos The Greek

Ξωτικό του Δάσους
Με αυτή τη συμβουλή την πήρα τη μα΄χη, Ευχαριστλω πολύ! Τα υλικά είναι υπερβολικά πολλά!

Εχώ να αντιμετωπήσω κάτι τέτοιο γενικά! Τι λέτε . ΕΔΩ υπάρχει περίπτωση να κα΄νω κάτι?
hxb0mo

http://prntscr.com/hxb0mo
έχω και κέρβερους! Δυστυχώς μόνο αυτόματες μάχες ξέρω να κάνω!

Δυστυχώς θα σε στεναχωρήσω αλλά με τόσο μεγάλη διαφορά στο πλήθος διμοιρίας δεν υπάρχουν πολλές ελπίδες να κερδίζεις τη μάχη χειροκίνητα (για αυτόματη μάχη ούτε λόγος). Οπότε η λύση είναι μόνο υλικά ή να ερευνήσεις μερικές "Αναβαθμίσεις πλήθους διμοιρίας" αν έχεις
 

Asterismos

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Γεια σας! Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνουν οι γροθιές, οι φλόγες και τι επιλέγω για μάχη?

usbY11dsSRaLPVwwBeQVpQ.png
 

DeletedUser1240

Guest
Καλησπέρα... το αρχειάκι που σου στέλνω ... πιστεύω να σε βοηθήσει... Εμένα με βοήθησε στην κατανόηση του τρόπου που πρέπει να γίνονται οι μάχες για να κερδίσουμε...
upload_2018-1-29_14-47-2.png


Καλή συνέχεια...
 

DeletedUser1240

Guest
... και η εν λόγω εικόνα σε αρχείο...
 

Συνημμένα

  • Βοήθεια Μαχών.png
    Βοήθεια Μαχών.png
    326,6 KB · Προβολές: 97

DeletedUser134

Guest
Όπως είπαν και τα παιδιά πιο πριν με τις αυτόματες μάχες ναι μεν έχεις κάποιες πιθανότητες να κερδίσεις αλλά με τις χειροκίνητες έχεις περισσότερες ελπίδες και επίσης θα χάνεις λιγότερες μονάδες ειδικά αν τις χρησιμοποιείς σωστά.

Παρόλα αυτά μερικές συμβουλές. Αν είσαι σε πολύ δύσκολη περιοχή όπως στην εικόνα απόφυγε την.
qx6o2t.jpg

Σε δύσκολες περιοχές αφού είσαι νέα στις μάχες καλό θα είναι να τις αποφύγεις και αυτές.
2e5tmdu.jpg

Στις μέτριες μπορείς να τις περάσεις ακόμα και με αυτόματες μάχες και σπάνια θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα. Αν έχεις πρόβλημα σε κάποια από αυτές είναι καλύτερα να δώσεις τα υλικά χωρίς να χαλάς άσκοπα τον στρατό σου.
1250un7.jpg

Στις εύκολες και στις πολύ εύκολες (δεν έχω εικόνα να σου δείξω :) ) μπορείς να πας και μόνο στο αυτόματο. Αλλά ξανά λέω πως όταν κάνεις αυτόματες μάχες χάνεις περισσότερο στρατό από τις χειροκίνητες.

Τώρα οι μονάδες που έχεις είναι καλές απέναντι σε κάποιες άλλες μονάδες και όχι και τόσο καλές απέναντι σε άλλες και με κάποιες άλλες ισοδύναμες. Ο VassChristos σου έστειλε την εικόνα για να πάρεις μια γενική εικόνα για το ποιες μονάδες είναι καλές απέναντι σε ποιες. Μερικές φορές όμως θα χρειαστεί να κάνεις μερικές αλχημείες σχετικά με τις μάχες σου.

Αν έχεις φτάσει σε σημείο να είναι δύσκολες οι μάχες θα σου πρότεινα να κάνεις υπομονή και να δώσεις βάση στις έρευνες και στην οργάνωση της πόλης σου και να περιμένεις την κατάληλη έρευνα για να ρίξεις το επίπεδο δυσκολίας μιας επαρχίας ή να ανεβάσεις το πλήθος διμοιρίας . Προσοχή επίσης όταν θα ερευνάς μια δύσκολη περιοχή ακόμα και αν κάνεις την έρευνα για να μειώσει τις δυσκολίες των επαρχιών οι ήδη ξεκλειδωμένες (με ανιχνευτή) δεν θα πέσουν επίπεδο.

Επίσης δώσε βάση στα θαύματα που αυξάνουν τους πόντους ζωής των στρατευμάτων σου ή ανεβάζουν την δύναμη επίθεσης τους.

Γεια σας! Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνουν οι γροθιές, οι φλόγες και τι επιλέγω για μάχη?

Οι γροθιές και οι φλόγες σου δείχνουν απλά τι μονάδα είναι η κάθε μία.

Το σπαθί είναι οι μονάδες ελαφριάς συμπλοκής.
Τα βέλη είναι οι ελαφριές μονάδες εμβέλειας.
Τα αστεράκια είναι οι μονάδες μάγων.
Η γροθιά είναι μονάδες βαριάς συμπλοκής.
Και ο μετεωρίτης είναι οι βαριές μονάδες εμβέλειας.

Στην συγκεκριμένη εικόνα που δείχνεις σου λέει ότι οι μονάδες που έχεις το ποντίκι πάνω της είναι μονάδα βαριάς συμπλοκής (γροθιά) και είναι ισοδύναμες με τους 6 από τους αντιπάλους σου. Οι βαριές μονάδες εμβέλειας (κομήτης) (1 εχθρός) είναι ευάλωτος στις επιθέσεις της μονάδας που έχεις πάνω το ποντίκι. Και τέλος ο 1 εχθρός που είναι στην αρχή και δεν επηρεάζεται είναι ελαφριά μονάδα εμβέλειας ο οποίος είναι επικίνδυνος για τις μονάδες βαριάς συμπλοκής τις οποίες έχεις το ποντίκι πάνω.

Δεν ξέρω αν βοήθησα αλλά για ότι άλλες απορίες έχεις ρώτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Asterismos

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Σας ευχαριστώ που ασχοληθήκατε ! Αλλά την πεντάλφα ΔΕΝ μπόρεσα ποτέ να την καταλάβω
Προσπάθησα να παίξω χειροκίνητα και απλά εβλεπα κουτακια χωρις να ξερω τι πρεπει να κάνω! Προφανώς οι δημιουργοι του παιχνιδιού θεώρησαν οτι τελειώνοντας το λύκειο , διδάχτηκα και πως να κάνω μάχες στο elvenar
Δεν ξέρω να παιξω χειροκίνητα.Σε 2 μάχες αυτόματες έχασα ολο το στρατό μου όπως και είπατε! Δυστυχώς μάλλον με βλέπω να παίζω farma .Εκει τουλάχιστον ξέρω να φυτεύω μαρούλια!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Vagos The Greek

Ξωτικό του Δάσους
Τα βελάκια στα οποία αναφέρεσαι δουλεύουν ως εξής:
Εκεί όπου βλέπει η μύτη του βέλους σημαίνει πως η μονάδα από την οποία ξεκινάει το βέλος έχει πλεονέκτημα (κάνει επιπλέον ζημιά) μέσα στη μάχη.
Δηλαδή (και έχοντας υπόψιν πως έχεις μάθει ποια μονάδα είναι το κάθε σύμβολο από αυτά που γράφει πιο πάνω ο fallenangel ) οι μονάδες ελαφριάς συμπλοκής είναι δυνατές εναντίον των μονάδων ελαφριάς εμβέλειας και των μονάδων μάγων αλλά είναι αδύναμες εναντίον των μονάδων βαριάς συμπλοκής και των μονάδων βαριάς εμβέλειας. Οι μονάδες ελαφριάς εμβέλειας είναι δυνατές εναντίον των μονάδων βαριάς συμπλοκής και των μονάδων μάγων αλλά είναι αδύναμες εναντίον των μονάδων ελαφριάς συμπλοκής και των μονάδων βαριάς εμβέλειας. Και με αυτή τη λογική συνεχίζεις για όλες τις μονάδες. ΄

Και πάλι όμως το να έχει πλεονέκτημα μια μονάδα εναντίον άλλης δε σημαίνει αυτόματα πως θα νικήσεις. Σημαντικό ρόλο παίζει και το πλήθος διμοιρίας. Όσο μεγαλύτερη είναι η διαφορά ανάμεσα στις δύο παρατάξεις τόσο πιο δύσκολο είναι για τη μια ή την άλλη πλευρά για να νικήσει σε μια μάχη.

Πάμε τώρα στη δικιά σου περίπτωση βάση της φωτογραφίας που έχεις ανεβάσει. Ξεκινάμε από το πλήθος διμοιρίας όπου εκεί εμφανώς έχεις μεγάλο πλεονέκτημα (κάτι το οποίο είναι πολύ καλό αλλά δε διασφαλίζει πως θα νικήσεις ανεξάρτητα από τις μονάδες που θα βάλεις). Η καλύτερη επιλογή για τη δικιά σου μάχη είναι πέντε μονάδες μάγων. Όμως εδώ υπάρχει ένα μικρό εμπόδιο που πρέπει να ξεπεράσεις. Οι αντίπαλοι έχουν μια μονάδα ελαφριάς εμβέλειας μαζί τους που είναι ισχυρή εναντίον των μάγων σου οπότε όσο περισσότερους γύρους την αφήνεις τόσο μεγαλύτερη ζημιά κάνει στους μάγους σου. Οπότε πρώτα στοχεύεις στο να εξολοθρεύσεις στον πρώτο γύρο σου τη μονάδα των μάγων και μετά κατευθύνεσαι στις άλλες μονάδες.

Τέλος κάτι που σου αυξάνει τις πιθανότητες νίκης (αλλά και σου μειώνει τις απώλειες) είναι και η πλήρης εκμετάλλευση των δυνατοτήτων των μονάδων σου. Αν πατήσεις τη μονάδα βαριάς εμβέλειας των αντιπάλων θα δεις πως έχει δυνατότητα κίνησης 2 τετράγωνα (το εικονίδιο με το ανθρωπάκι δίπλα στο στόχο που λέει εύρος μετακίνησης) και 2 τετράγωνα εμβέλεια επίθεσης (το εικονίδιο με το στόχο). Αυτό σημαίνει πως ένας μάγος (που έχει εμβέλεια επίθεσης 5 τετράγωνα) αν τοποθετηθεί σωστά, θα μπορέσει να επιτεθεί στη μονάδα βαριάς συμπλοκής χωρίς να επιτεθεί σε σένα όταν έρθει η σειρά της. Για να το πετύχεις αυτό θα πρέπει 1ον να μετράς τα τετράγωνα απόστασης της μονάδας σου με τη μονάδα του αντιπάλου και 2ον όταν ξανάρθει η σειρά σου να οπισθοχωρήσεις τόσο όσο χρειάζεται για να ξαναφτιάξεις απόσταση ασφαλείας από τις αντίπαλες μονάδες.

Ακολουθώντας αυτές τις συμβουλές για τη συγκεκριμένη μάχη θα δεις να τελειώνει εύκολα και χωρίς μεγάλες απώλειες για τις μονάδες σου. Γενικά όμως μια μάχη είναι μια παρτίδα σκάκι. Παίζουν τα πάντα ρόλο στην έκβαση της μάχης. Ακόμα και το πως θα τοποθετηθούν τα εμπόδια της αρένας μάχης και πως θα τα χρησιμοποιήσεις (ειδικά με τις μονάδες εμβέλειας σου) για να κερδίζεις πλεονέκτημα εναντίον των αντιπάλων.

Ελπίζω να σε βοήθησα να καταλάβεις λίγο περισσότερο τη λογική των μαχών αλλά και πάλι όπως αναφέρει και ο fallenangel αν έχεις και κάποια άλλη απορία μπορείς να την γράψεις!
 

Asterismos

Περιπλανώμενο Ξωτικό
ΚΑλημέρα σας
ΝΑ σας ρωτήσω! Σε κάποια μάχη επαρχίας, πότε επιλέγει το παιχνίδι να ξεκινάω πρώτη τη μάχη και πότε ο αντίπαλος?
 

DeletedUser134

Guest
Έχει να κάνει με το ποιες μονάδες θα έχεις στην μάχη. Όσο πιο μεγάλη είναι η πρωτοβουλία μιας μονάδας τόσο πιο πιθανό είναι να επιτεθείς πρώτη. Για παράδειγμα αν βάλεις τοξότες τότε σίγουρα η πρώτη κίνηση θα είναι δική σου σε αντίθεση με το αν βάλεις εντ που θα κινηθείς τελευταία.
2vuzfop.jpg
 

DeletedUser1787

Guest
Καλημέρα σας.....εγω θα ήθελα απλα να ρωτησω στα διαφορα τουρνουα ποιες μοναδες χρειαζομαστε περισσοτερο...το λεω γτ παρατηρησα οτι στο τουρνουα ατσαλιου τα γκολεμ που ειχα εκπαιδευσει δεν μου χρειαστηκαν καθολου....
το καθε τουρνουα θελει τον δικο του στρατο...ποιος ειναι αυτος....????
 

Vagos The Greek

Ξωτικό του Δάσους
Καλημέρα σας.....εγω θα ήθελα απλα να ρωτησω στα διαφορα τουρνουα ποιες μοναδες χρειαζομαστε περισσοτερο...το λεω γτ παρατηρησα οτι στο τουρνουα ατσαλιου τα γκολεμ που ειχα εκπαιδευσει δεν μου χρειαστηκαν καθολου....
το καθε τουρνουα θελει τον δικο του στρατο...ποιος ειναι αυτος....????
https://elvengems.com/tournament/planks/
Στο παραπάνω λινκ μπορείς να δεις τις μονάδες που θα σε βοηθήσουν πιο πολύ στο επερχόμενο τουρνουά ξύλου και στη στήλη αριστερά μπορείς να επιλέξεις και τα υπόλοιπα τουρνουά και να δεις πληροφορίες για το καθένα ξεχωριστά
 
Κορυφή