• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Συζήτηση Ανενεργοί χρήστες

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser1638
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser1638

Guest
καλησπερα και απο εμενα σε ολους..
καινουργιο μελος και στην κοινοτητα αλλα και γενικα στο παιχνιδι.. συμφωνω απολυτα με την arelia στα οσα εγραψε και προτεινε παραπανω και εχω να προσθεσω τα εξης..
ειμαι σε μια μικρη συντροφια παραρτημα των κατακτητων.. εχω προσπαθησει με απειρες (κυριολεκτικα) προσκλησεις και παραλληλα μηνυματα να προσελκυσω κυριως παικτες χαμηλης βαθμολογιας στην συντροφια μας και δεν εχω παρει σχεδον ουτε μια!!!!!!! απαντηση.. δυστυχως δεν υπαρχει μεχρι τωρα καποιος τροπος να διαπιστωσει καποιος ποιος ειναι ενεργος η τιμωρημενος οποτε η ολη αναζητηση δεν εχει σχεδον κανενα νοημα..
καπου διαβασα παραπανω οτι στην βοηθεια γειτονων ανταποκρινεται σχεδον το 10 τοις εκατο.. εγω θα ελεγα ουτε καν.. προσωπικα στο σημειο του χαρτη που βρεθηκα πλεον μετα την δευτερη μετακινηση μου (υποτιθεται σε καλυτερη θεση) οι περισσοτεροι γειτονες ειναι ενενεργοι λογαριασμοι με 2 κατοικιες και 1 εργαστηριο κατα μεσο ορο.. απο την δεξια δε μερια του χαρτη δεν υπαρχουν καν λογαριασμοι ειναι η αβυσσοοοος.. φυσικα συνεπεια ολων αυτων ειναι στην αγορα να μην κινειται τιποτα και οι οποιες προσφορες μου να ''σαπιζουν'' για μερες μεχρι να τις παρω πισω.. και αν αναρωτιεστε φυσικα επικοινωνησα με την υποστηριξη και η απαντηση ηταν οτι οι μετακινησεις γινονται αυτοματα και δεν μπορουμε να παρεμβουμε..
για ολους αυτους τους λογους μια σκουπα λοιπον και ενα ξεσκαρταρισμα η εστω και καποιου ειδους μαρκαρισμα οπως προτεινε η arelia πιστευω οτι θα εφερνε καινουργια πνοη και ενδιαφερον στο παιχνιδι..
 

DeletedUser1023

Guest
κατι πρεπει να γινει σιγουρα με τους παιχτες που δεν παιζουν καθολου και ναι ειναι πολυ καλυτερα να παλευεις με ενα λογαριασμο απ οτι με 5-10
 

DeletedUser1517

Guest
Στο elvenstats δεν δείχνει τους ανενεργούς αλλά όσους δεν έχουν αλλάξει το σκορ τους για πολύ καιρό, υπάρχουν αρκετοί παίκτες στο χάρτη όπως έχω αντιληφθεί που είναι ενεργοί και δεν αναβαθμίζουν την πόλη τους.
 

DeletedUser1638

Guest
ναι σε αυτο εχεις δικιο ειναι απλα ενας τροπος να δεις πιος κινειται και ποιος οχι ουσιαστικα.. οι παικτες με το μαυρο τριγωνο ειναι σε στασιμοτητα για καποιους προσωπικους λογους.. δεν σημαινει ομως οτι εχουν παρατησει το παιχνιδι..
 

DeletedUser1487

Guest
Παιδιά μιλάω για ανενεργούς παίκτες και όχι παίκτες που έχουν εγκαταλείψει το παιχνίδι.
Οταν κάποιος δεν κάνει αναβαθμίσεις, δεν παίρνει μέρος σε τουρνουά, δεν αυξάνει με κανένα τρόπο τους πόντους του, είναι ανενεργός.
 

DeletedUser1517

Guest
Παιδιά μιλάω για ανενεργούς παίκτες και όχι παίκτες που έχουν εγκαταλείψει το παιχνίδι.
Οταν κάποιος δεν κάνει αναβαθμίσεις, δεν παίρνει μέρος σε τουρνουά, δεν αυξάνει με κανένα τρόπο τους πόντους του, είναι ανενεργός.

Αυτός ο παίκτης θεωρείτε ανενεργός για τους κανόνες της συντροφιάς σου ή για το έλβεναρ γενικότερα; Η απάντηση που έδωσες ήταν σε αναφορά μη έμπειρου παίκτη που αφορά στο χάρτη των γειτόνων του και όχι σε ειδικούς κανόνες που αφορούν στο δικό σου σκεπτικό και από ότι φάνηκε ο παίκτης ταύτισε τους ανενεργούς με αυτούς που έχουν παρατήσει το παιχνίδι.
Τουλάχιστον όταν έγραψες για την καλύβα, έγραψες τη λέξη "μάλλον", ενώ τώρα είσαι εντελώς απόλυτος.
Και δίνεις feedback σε ένα μέλος που μάλλον είναι νέο στο έλβεναρ και ως παίκτη από τη θέση 5 μπορεί να σε εμπιστευτεί τυφλά.
Όσο για την καλύβα πάλι ξανασκέψου ακόμα και το "μάλλον" γιατί έγραψες για 2-3 μέρες (και 2-3 μέρες απουσία από αναβαθμίσεις προφανώς και δε σε κάνει ανενεργό άλλα άνθρωπο με προτεραιότητες).

Ο μόνος έγκυρος τρόπος που έχω βρει να βγάλεις συμπέρασμα ότι κάποιος είναι ανενεργός ένας παίκτης είναι να έχει κτήρια ύπο αναβάθμιση και να φαίνονται για μέρες τα ίδια κτίρια "υπό αναβάθμιση". Παράδειγμα: Να έχει 4 φάρμες ύπο αναβάθμιση που θέλουν 50 λεπτά να ολοκληρώσουν την αναβάθμιση και φαίνονται αυτές οι φάρμες σαν να αναβαθμίζονται για καμιά βδομάδα και βάλε. Αυτό σημαίνει ότι ο παίκτης δεν έχει κάνει login και η πόλη του παρουσιάζεται στους άλλους με τη μορφή που είχε την τελευταία φορά που έκανε αποσύνδεση, και ειδικά σε περιπτώσεις που έχουν μπει μικρά κτήρια όπως οι φάρμες θεωρώ πολύ πιο πιθανό ο παίκτης να κλειδώθηκε γιατί είχε σκοπό να μπει σύντομα στο παιχνίδι αλλα και πάλι δεν μπορείς να το πεις με βεβαιότητα.
Μια καραμπινάτη περίπτωση ανενεργού παίκτη είναι αυτή που έχει βάλει για αναβάθμιση το κεντρικό κτήριο και δεν μπορείς να βάλεις βοήθεια πουθενά. ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΜΩΣ. Έχω μια τέτοια περίπτωση στο χάρτη μου και κρατάει πάνω από 2 μήνες η ιστορία και ο παίκτης δεν μεταφέρετε ώστε να λειτουργήσει σωστά η βοήθειά μου. Πρέπει να υπάρχουν αρκετοί τέτοιοι γιατί σκέψου ότι αν δεν αναβαθμίζει και δεν έχει πολιτιστικά και έχει βάλει για αναβάθμιση το κεντρικό κτήριο του τότε δεν θα μπορείς να βάλεις βοήθεια πουθενά.
Άσε που όταν αναβαθμίζεις κτίρια φυλής δεν μεταβάλλετε το σκορ, οπότε τι συζητάμε; Εγώ αυτή τη στιγμή έχω ανακαλύψει επαρχίες για να περάσω και τους μικρούληδες και βρίσκομαι στα ξωτικά. Μπορώ για πλάκα "υποθέτω" να φτάσω στους μικρούληδες με μηδενική μεταβολή του σκορ (Θα χάσω τις αποστολές φυλής βέβαια για να γίνει αυτό, αλλά και να τις κάνω άνετα μένω για μήνες χωρίς μεταβολή του σκορ και χωρίς να μπαίνω 100αδα στο τουρνουά πάλι δε μεταβάλεται το σκορ, αυτό τι σημαίνει ότι είμαι ανενεργός;
Η φυλή πάντως που είναι τα ορκ είναι η πιο αργή και αρκετοί κάθονται μήνες εκεί με μια ίδια ολόιδια πόλη - ολόιδιο σκορ και εκεί που τους νόμιζα ανενεργούς σκάνε και μου παίρνουν προσφορές. Δεν ανταποκρίνονται στη βοήθεια γιατί βαριόνται.
Και τώρα στο πιο σπουδαίο. Καλά μπήκες χτες στο ελβεναρ; Δεν έχεις δει ένα σωρό παίκτες που κάνουν pushing στα θαύματά τους και μαζεύουν υλικά για να τα διοχετευσούν στον πρώτο τους λογαριασμο; Αυτούς τους λογαριασμούς λοιπόν που κάθε μέρα κάνει login 2 φορές τη μέρα κάποιος για να πάρει 20 βιβλία και να τα πετάξει στο αρχαίο θαύμα του 1ου του, χωρίς να παίζει τουρνουά και χωρίς να αναβαθμίζει τι τους θεωρείς; Ανενεργούς;
Έχει γεμίσει το έλβεναρ με λογαριασμούς που έχουν μόνο το σχετικά άχρηστο θαύμα τόμο των μυστικών που δίνει ακόμα ένα βιβλίο για τα θαυματάκια τους...
Έχω δει παίκτες να μου βάζουν βοήθεια και στο elvenstats να τους έχει τρίγωνο, τι είναι αυτοί ανενεργοί;;;;
Άσε αυτούς που είναι κρυφές πόλεις και ξαφνικά όταν έχει περιπέτειες εκεί που δεν άνηκανε σε συντροφιά εμφανίζονται σε μια και της παρέχουν ένα σωρό εμβλήματα και μάλλον και υλικά, μετά τις βγάζουν και μένουν πάλι "και καλά ανενεργές" αλλά μαζεύουν υλικά, και εκεί που τις θεωρώ εξαφανισμένες τσουπ να σου μια προσφορά στην αγορά μου από την πόλη φάντασμα!
Όσο για το τουρνουά δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να παίζει και μπορεί κάποιος να παίξει το παιχνίδι χωρίς να παίζει τουρνουά.
Και επειδή το κούρασα αρκετά θα γίνω πιο λακωνικός:

ΤΡΑΝΤΑΧΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ: ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟΥΣ ΝΑΝΟΥΣ ΜΑΖΕΥΕΙ ΕΝΑ ΣΚΑΣΜΟ ΓΡΑΝΙΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΣΚΟΡ ΤΟΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ:::: ΑΝΕΝΕΡΓΟΣ::::
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Yara

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Το σίγουρο είναι ένα! υπάρχει πολύ σαβούρα στις γειτονιές με αποτέλεσμα αυτό να δυσχεραίνει τους ενεργούς παίκτες (αυτούς που παίζουν συτστηματικά τέλος πάντων)! Κι αναρωτιέμαι γιατί δεν μεριμνεί η εταιρεία σχετικά. προφανώς είναι ένα θέμα που επηρεάζει την εύρυθμη λειτουργία του παιχνιδιού (δεν είναι μονο τα bugs που πρέπει να διορθώνονται) και παρ όλα αυτά ΚΑΙ αυτό μένει σε δεύτερη προτεραιότητα, έναντι της αλλαγής του του τρόπου λειτουργίας τον events που δεν είχε εκφράσει κάνεις πρόβλημα.


ΥΓ: όλο και περισσότερο τώρα τελευταία ακούω το "έλα μωρέ τι ασχολείσαι με το φόρουμ αφού κανείς δεν δίνει σημασία" χάνω κάποια συνέχεια ????
 

DeletedUser238

Guest
Kαλησπέρα.
Πιστεύω ότι ο χαρακτηρισμός 'σαβούρα' είναι πολύ βαρύς. Γιατί να χαρακτηριστεί ως 'σαβούρα' κάποιος που θέλει να μπαίνει μία φορά την ημέρα και να κοιτάει τα κτήρια του γιατί απλά αυτό τον ηρεμεί και να προχωράει όποτε του κάνει κέφι; Θα μπορούσα να δεχτώ το 'εμπόδιο' ,ας το πούμε, αλλά είναι παιχνίδι, το έχουν πει αρκετοί αυτό, και ως εκ τούτο αυτός που παίζει το κανεί για τους δικούς του λόγους ,οι οποίοι θεωρώ ότι πρέπει να είναι σεβαστοί, και οι δυσκολίες και τα 'εμπόδια' είναι μέσα σε αυτό το πλαίσιο και κάποιος, πραγματικά που παίζει συστηματικά, βρίσκει σίγουρα τον τρόπο να τα ξεπεράσει.
 

DeletedUser1347

Guest
Πολλαπλοί λογαριασμοί δυστυχώς υπάρχουν και δυστυχώς δεν νομίζω οτι θα σταματησουν να υπάρχουν, εκτός αν αλλαξουν πολλα στην φιλοσοφία του παιχνιδιού πραγμα που ειναι λιγουλάκι δύσκολο. Θα συμφωνήσω οτι ενας απο τους λογους ύπαρξης αυτων των λογαριασμών, είναι το ζήτημα των ανενεργων παίκτων που είτε ειναι "ανενεργός" δηλαδη αδρανής, χωρίς καμια δραστηριότητα, ειτε το έχει παρατήσει... για μενα ειναι ακριβως το ιδιο (αν και σαν εννοιες διαφορετικές μεταξυ τους).
Δεν νομίζω ομως οτι ειναι το κατάλληλο νημα για να αναλύσω πότε ενας παικτης θεωρείται ενεργός και πότε όχι. Πάντως το να εισαι "ανενεργός" σίγουρα δεν ειναι κατι μεμπτό.

Δεν θα ήταν ασχημα (ίσως ακουστεί σε καποιους λιγουλάκι σκληρό)... να γινόταν να μετακινηθεί/κλεισει αυτός ο κοσμος/σερβερ και να παμε να ενταχθουμε συνολικά σαν ελληνική κοινότητα, σε εναν άλλον σερβερ που θα έχει πολύ περισσοτερο ενεργο κοσμο απο τον δικο μας, έως ότου αναπτυχθει τετοια δυναμική και συμμετοχή παικτων, που θα μπορούσε να στηρίξει εναν ελληνικό κοσμο! Και περισσοτερα χρηματα θα κερδιζει η εταιρεία, λιγότεροι πολλαπλοί λογαριασμοί και πιο ευχαριστημενοι θα ειναι οι παικτες κι οι ομαδες, λογω της μεγαλύτερης συμμετοχης ενεργων παικτων.
Φυσικά το λεω με καθε επιφύλαξη μη γνωρίζοντας την συχνότητα των παικτών που δημιουργουν νεους λογαριασμούς στο ελληνικο Elvenar και αυτων που αποχωρούν απο το παιχνιδι, έτσι ωστε να εχω μια καθαρη και πληρη εικονα. Σιγουρα αυτο το γνωρίζουν καλύτερα οι διαχειριστες και διευθυνοντες του παιχνιδιου. Το μονο που γνωριζω με μια προχειρη ματια, βαση πινάκων καταταξης, ειναι οτι απο τους 8700 περιπου λογαριασμους που ειμαστε τωρα, οι 6000 έχουν πάνω απο 5.000 πόντους γενικης καταταξης, καθως επίσης απο τις 1080 ομαδες που εχουν δημιουργηθεί... μόνο οι 100 ομαδες πάνω -κατω, (ίσως και πολλες λέω) έχουν συμπληρωμενες και τις 25 θεσεις μελών. Οι υπόλοιπες ειναι με λιγότερα μελη, και αρκετες με ενα μελος ...τον ιδρυτη τους.

Αναρωτιέμαι...
...αλήθεια, πόσοι απο αυτους τους λογαριασμούς μπορεί να ανήκουν στον ιδιο παικτη?..πόσοι τελικά ειμαστε αυτοι που ανταλλάσουμε μια μοναδική καλημερα σε φορουμ και ομαδικα chat? Με πόσους διαφορετικούς ανθρώπους στην γειτονιά μου εμπορεύομαι την πολύτιμη Μαγική μου Σκόνη? :confused: :)
 

DeletedUser1517

Guest
Προφανώς και δεν είναι μεμπτό να είσαι ανενεργός, εγώ ήμουν στο κεφάλαιο 5 ανενεργός για 4 μήνες. Ξεκίνησα τον περασμένο Μάιο και άφησα εντελώς το παιχνίδι από Σεπτέμβρη - Δεκέμβρη. Μπορεί να είμαι ναυτικός και να ταξιδεύω, μπορεί να αποφάσισα να κάνω μια παύση, μπορεί να βαρέθηκα και μετά κάτι να αλλάξανε και να συνέχισα. Αν και τις περισσότερες φορές το να έχεις βρει τη συντροφιά που σου ταιριάζει είναι το κριτήριο για να είσαι ενεργός παίκτης.
Δεν έχουν όλη την τύχη ή τον χρόνο να ψαχτούν και να βρουν καλές συνθήκες και συντροφιά που είναι πλήρης.
Πέρασα αρκετές συντροφιές και είδα αυτό που λέει ο limestone, κόσμο να μεταφέρει υλικά μεταξύ των λογαριασμών του γιατί είχανε διαφορετικά ενισχυμένα, μάλιστα πολλοί το παραδέχονταν κιόλας. Κάποιος μου είχε πει ότι έκανε λογαριασμούς μέχρι να βρει ένα συγκεκριμένο συνδυασμό ενισχυμένων υλικών, ε είχε φτιάξει 5 λογαριασμούς, σε αυτούς λοιπόν στέλνει η εταιρεία και καλά κάνει διαμάντια για να επιστρέψουν όμως καταλαμβάνουν χώρο στο ελβεναρ με 1 σπίτι και ένα κεντρικό κτίριο.
Πάντως τον δεύτερο λογαριασμό που είχα φτιάξει που ήταν ανενεργός 8 μήνες τον βρήκα μηδενισμένο και μου είχανε δώσει δώρο όταν επέστρεψα ένα σωρό διαμάντια, μάλλον επειδή μου τον μηδένισαν.
@limestone δεν παίζει αυτό που λες να μεταφερθούμε σε άλλο κόσμο γιατί δεν ξέρει όλος ο κόσμος αγγλικά και το παιχνίδι δεν είναι language independent, επίσης υπάρχουν πολλοί παίκτες που αλλάζουν συντροφιά και ακόμα τους δείχνει το τσατ της παλιάς συντροφιάς, φαντάσου να πάμε σε άλλο κόσμο τι bug θα συναντήσουμε.
Όσο για τις συντροφιές που έχουν μόνο ένα άτομο όπως λες εγώ τις σέβομαι διπλά, γιατί σέβομαι ότι ο άνθρωπος που την έχει είτε ψάχνει μέλη, και δεν είναι εύκολο όταν είσαι μόνος να αποκτήσεις πολλούς, είτε θέλει να παίξει τουρνουά και έχει το δικαίωμα να το κάνει για να παίρνει τεχνουργήματα και θέλει να παίζει και έχει το κεφάλι του ήσυχο και το τσατ του άδειο, είναι δικαίωμά του. Και συμφωνα με το σκεπτικό της @Unicorn\* μπορεί να θέλει απλά να τη βλέπει, τη συντροφιά του τη σημαία του το όνομά της και κάνα ποίημα στην περιγραφή της. Άσε που αυτός που το κάνει δεν έχει 2ο λογαριασμό στην ίδια συντροφιά γιατί είναι ΜΟΝΟ ένας, άρα είναι τίμιο και επομένως μη κατακριτέο. Έχω ένα γείτονα που είναι μόνος του και έχει συντροφιά και μου λέει δεν έχω πολύ χρόνο να αφιερώσω στο παιχνίδι και είμαι άνθρωπος που δεν θέλω να δεσμευτώ σε μια συντροφιά, παρόλα αυτά είναι αρκετά ενεργός με βοήθειες και προσφορές.

@limestone λύσε μου μια απορία μια και αναρωτιέσαι:
Όταν μιλάς στο τσατ της συντροφιάς σου ως limestone και λες τη μοναδική σου καλημέρα, σου απαντάει ο lemonstone;
 

DeletedUser1347

Guest
Προφανώς και δεν είναι μεμπτό να είσαι ανενεργός, εγώ ήμουν στο κεφάλαιο 5 ανενεργός για 4 μήνες. Ξεκίνησα τον περασμένο Μάιο και άφησα εντελώς το παιχνίδι από Σεπτέμβρη - Δεκέμβρη...

Δεν ξερω αν υπονοείς κατι η όχι (και τα bold γραμματα δεν χρειάζονται.. διαβαζω ακομα πολυ καλα)...παίρνω την ερωτηση σου ειρωνική και σου απαντώ. Δεν ξερω αν στην δική σου συντροφιά, σου λεει μονο ενας καλημερα και με ρωτας... στην συντροφιά μου πάντως μου λενε όλοι καλημερα συμπεριλαμβανομενης και της Lemonstone. Και αφου λοιπον έχεις τόσο καημό να μαθεις για τα μελη της ομαδας μου... θα ειχαμε άλλους δυο παικτες/ριες που θα λεγόντουσαν "*....stone" στην ομαδα μας...άλλα δυστυχως αποφασισανε οτι δεν θα παιξουν το παιχνιδι. Μπορει ομως στο μελλον να τους εχουμε κοντα μας. Θα σε κρατάω ενήμερο!. Αν για σενα ειναι ζήτημα απορίας ... πως ειναι δυνατόν, δυο-τρεις άνθρωποι να γνωρίζονται στην προσωπική τους ζωή δεμενοι με μια σχεση φιλίας ή οτιδήποτε αλλο και να παιζουν το ιδιο παιχνιδι δημιουργώντας παραπλήσια nicknames...για μενα ειναι κατι παρα, μα παρα πολυ φυσιολογικό... Άλωστε σαν γνωστης του παιχνιδιού που εισαι, θα έπρεπε να μπορείς να ξεχωρίζεις απο τη δομή της πόλης ενός παικτη αν ειναι 2ος λογαριασμος ή όχι. Το οτι μπήκες στην διαδικασία να γραψεις 23 σειρες συμφωνώντας μαζί μου (ακομα και στο θεμα μετακινησης σε εναν άλλο σερβερ...έγραψα:" να γινοταν", πραγμα που γνωρίζω ότι δεν γινεται για διάφορους λογους) για να με ρωτησεις με bold γραφή αν μου λεει καλημερα η lemonstone... τι να πω, με ξεπερναει!! Το να αφήνεις υπονοούμενα για μενα, ειδικα όταν οι δυο μας δεν εχουμε ανταλλάξει μεχρι χθες κανεναν διάλογο (εκτος απο ενα σχολιό σου σε μια δημοσίευση μου για τις περιπετειες της συντροφιας), δεν σε τιμάει σαν ανθρωπο... Μπορεις όμως αν εχεις την παραμικρη αμφιβολία για μενα οποιαδήποτε στιγμη να απευθυνθείς στους διαχειριστες να το ψαξουν.
 

DeletedUser1517

Guest
Όχι φίλε μου σου έχω δείξει την εκτίμησή μου ως παίκτη και σε μια ανάρτηση που έχεις κάνει αστεία στο παρελθόν με τους διαβολικούς κέρβερους και τότε που ανέβασες μια ιδέα για τις περιπέτειες σε στήριξα, επίσης σε εκτιμώ ως μέλος του φορουμ γιατί πάντα προσπαθείς να φέρεις το όμορφο κλίμα στη συζήτηση και να την αποσυμπιέσεις. Αντιθέτως εγώ στο φορουμ δεν δείχνω το πραγματικό μου χιουμοριστικό πρόσωπο που έχω ως άνθρωπος και διατηρώ και στο παιχνίδι γιατί εδώ μέσα δεν ξέρουμε ποιος είναι ποιος. Ξέρεις εσύ ποιος είναι π.χ. στο παιχνίδι το κάθε μέλος της ομάδας διαχείρισης και ποιος ο Δευτερος λογαριασμός του; Άσε που έχει φανεί ύποπτο πολλές φορές το καλόπιασμα ορισμένων.
Πιστεψέ με το τι με τιμά σαν άνθρωπο το ξέρει το στενό μου φιλικό περιβάλλον και μόνο αυτό μπορεί να είναι σίγουρο για μένα. Το γιατί γράφω κάτι με bold γραφή στην κάθε μου ανάρτηση το γνωρίζω εγώ και μην υποθέτεις, επίσης όσοι με ξέρουν, γνωρίζουν πως συχαίνομαι τις κολακίες, οπότε μπορεί μερικά bold γράμματά μου να μη με τιμούν ως άνθρωπο αλλά το να σου εκφράσω με bold την εκτίμησή μου τιμά ΕΣΕΝΑ.

Ο λόγος που σε ρώτησα σε bold γραφή είναι ότι έχω βαρεθεί εδώ μέσα το δήθεν του πράγματος, γιατί είχα περάσει από τη συντροφιά σου με το δεύτερο λογαριασμό μου και σου είχα πει ότι οι 2οι λογαριασμοί στην ίδια συντροφιά απαγορεύονται βλέποντας την Lemonstone, τώρα αν μου απάντησες βιαστικά ότι "δεν βρισκεις και τόσο κακό κάποιος να έχει 2 λογαριασμούς" ενώ έπρεπε να μου απαντήσεις ότι είναι μια φίλη μου real που γνωριζόμαστε από πριν και είναι το χαρακτηριστικό μας, εγώ δεν μπορούσα να μυρίσω τα νύχια μου και από το γενικό σου σχόλιο, κατάλαβα ότι όντως η πόλη Lemonstone ανήκει σε εσένα λανθασμένα και έφυγα από τη συντροφιά σου βιαστικά. Αφενώς νομίζω αυτό λύνει την παρεξήγηση αφετέρου με οδηγεί στο να σου ζητήσω συγγνώμη γιατί δεν ήξερες ποιος είναι ο 2ος λογαριασμός μου ενώ απάντησα με τον 1ο όπως και το ότι έφυγα από τη συντροφιά σου γιατί δεν ήθελα να σε αναφέρω.

Βέβαια δε σου κρύβω ότι περίμενα μια πιο ανάλαφρη απάντηση αλλά μάλλον φταίει η bold γραφή μου, γιαυτό και όχι εσύ που γενικά είσαι ανάλαφρος άνθρωπος και συνηθίζει να κάνει πλάκα, το οποίο χαίρει εκτίμισης. Οπότε εγώ ευθύνομαι για την κακή τριβή μας (δυστυχώς όμως είμαι από τους λίγους εδώ μέσα που αναλαμβάνει τις ευθύνες που του αντιστοιχούν).
Σημαντική διευκρίνιση: Δεν μπήκα στη διαδικασία να γράψω 23 γραμμές που συμφωνώ μαζί σου για να δώσω έμφαση στο θέμα lemonstone εσύ μπήκες στη διαδικασία να τις μετρήσεις. Όντως συμφωνώ μαζί σου όταν συμφωνώ και όντως διαφωνώ μαζί σου όταν διαφωνώ. Τα δίπολα τα αφήνω για τους άλλους δεν με αντιπροσωπεύουν οι φανατισμοί όπως έχω αντιληφθεί ότι δεν αντιπροσωπεύουν και εσένα...

Αυτό που λες με τη διάταξη είναι πάντως επιχείρημα άστοχο, γιατί εγώ για παράδειγμα εφόσον πάντα έχω τους 2 λογαριασμούς μου σε διαφορετική συντροφιά και τηρώ τους κανονισμούς και δεν έχουν ίδια διάταξη ο καθένας γιατί ο ένας είναι στους ανθρώπους ο άλλος στα ξωτικά και επειδή πάντα τους έχω σε διαφορετική συντροφιά και κάθε συντροφιά έχει τις δικές τις ανάγκες έχω διαφορετική διάταξη στον καθένα (Παράδειγμα στον ένα έχω ένα εργοστάσιο από το κάθε υλικό γιατί παίζω με στρατό και αφιερώνω χρόνο ενώ στον άλλο έχω από 6 εργοστάσια γιατί παίζω με υλικά και δεν αφιερώνω χρόνο).
Εγκυκλοπαιδικά σου το λέω να ξέρεις ότι οι διπλοί λογαριασμοί δεν έχουν ίδιο στήσιμο. Τρανταχτό παράδειγμα όταν κάποιος έχει τον 2ο για παροχή βιβλίων θα έχει τόμο ενώ στον 1ο πιθανόν να μην έχει, όταν έχει τον δευτερο για παροχή υλικών δεν θα έχει οπλοστάσια και βελόνες αλλά εργοστάσια και αίθουσες και όταν έχει τον 2ο λογαριασμό μόνο για βοήθειες ή εμβλήματα στις περιπέτειες δεν θα ασχολείτε με αναβάθμιση εργοστασίων κ.ο.κ.
Τα επιχειρήματα κράτησέ τα για την ομάδα διαχείρισης, αν και εγώ δεν έχω ούτε σκοπό να σε αναφέρω, όχι επειδή έχω πειστεί από αυτά που έγραψες τα οποία φαίνονται αληθή αλλά από το γεγονός ότι και δεν με βλάπτεις σε κάτι...

============================================================================

Απόφθεγμα ημέρας: Ενα βιαστικό συμπέρασμα δε σε κάνει προπέτη, όπως και μια στιγμή γκρίνιας δε σε κάνει γκρινιάρη. Τα μεμονομένα περιστατικά δεν είναι στατιστική επιβεβαίωση του μέσου όρου σου...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser1347

Guest
χμμμμ... λοιπον σε ότι αφορα τους πολλαπλούς λογαριασμούς...
ΔΕΝ με αποσχολεί ποσους λογαριασμούς έχει καποιος. Ας έχει 1 και 2 και 3 λογαριασμούς ας έχει μια ομαδα μονος του και έχει και επιπλέον 24 λογαριασμους να συμπληρώνει 25αδα, δεν με ενδιαφέρει, δεν ειναι πρόβλημα μου... άλλωστε ΔΕΝ μπορώ να το γνωρίζω! Εάν μπορει να τους διαχειριστει εξίσου, απο μενα ειλικρινά κανενα προβλημα. Προβλημά μου θα γίνει απο την στιγμή που κάποιος θα ενταχθεί στην ομαδα μας, και θα εχει 2-3 λογαριασμούς ο οποίος θα ενεργεί ατομικά και συμφεροντολογικά εναντι των υπολοίπων παικτών, αποκομίζοντας τα ομαδικα ωφέλη με μοναδικό σκοπό την αναπτυξη των πόλεων του. Αυτος λοιπον δεν εχει θεση στην ομάδα μας. Αυτό σου απάντησα (αν και δεν γνωριζα οτι ήταν 2ος σου λογαριασμός) και αυτό θα απαντησω σε όποιον αλλον με ρωτήσει τι γνωμη εχω. Αν τωρα μπορεί καποιος να διαχειριστει όπως λες 2 πολεις, μια ξωτικών και μια ανθρωπων και φυσικα να ενεργει σαν να ειναι 2 ξεχωριστοί παίκτες, ...απο μενα κανενα πρόβλημα. Επίσης εαν ερθει μια μαμα με κόρη στην ομάδα μας και έχουν δημιουργήσει δυο πολεις αλλα έχουν ενα κοινο υπολογιστή που παιζουν... απο μενα παλι κανενα πρόβλημα αρκει να τηρουν το πνευμα ομαδικοτητας των Notorious. (λες και θα ξερω πότε διαχείριζεται η μια το λογαριασμό της άλλης?.. φυσικά και όχι). Βεβαίως υπάρχουν κανονες όπως σε όλα τα παιχνιδια και ειλικρινα μακαρι όλοι μας να τηρούσαμε και να παιζαμε βάση των κανόνων αυτων. Δεν θα ειμαι όμως εγω αυτος που θα κανει τον χωροφύλακα και θα τραβήξει το αυτι κανενος που θα τους παραβεί. Ειμαι εδω για να περάσω όμορφα, να διασκεδάσω και να ανταλλαξω πέντε κουβεντες με συναθρωπους μου όμορφες, πάντα με χιουμορ, καλοπροαίρετα και χωρις αντιπαλότητα. Στο μονο που χρειάζεται να δωσω λιγο παραπάνω προσοχή ειναι το να κρατάω ψηλά το επιπεδο ομαδικότητας της ομάδας μου... πράγμα που με βοήθουν πολύ τα ίδια τα μέλη της ομαδας μου και τους ευχαριστώ παρα πολύ καθε εναν ξεχωριστά γι αυτό!

Υ.Γ. Το οτι αναρωτιέμαι δεν σημαινει απαραίτητα ότι διαφωνω ή συμφωνω. Οι ερωτησεις μου στο #42 έχουν μια διακριτική δοση χιουμορ που ισως να μην ειναι κατανοητή από όλους
 

DeletedUser1517

Guest
Υ.Γ. Το οτι αναρωτιέμαι δεν σημαινει απαραίτητα ότι διαφωνω ή συμφωνω. Οι ερωτησεις μου στο #42 έχουν μια διακριτική δοση χιουμορ που ισως να μην ειναι κατανοητή από όλους
και στο #43 τα bold γράμματα είναι χιούμορ, το αν είναι μαύρο χιούμορ, αδιάκριτο και ειρωνικό ενώ το δικό σου λευκό διακριτικό και ευγενές δεν έχει σημασία.
Εγώ την ειρωνία σε όριμα πλαίσια τη θεωρώ χιούμορ, όπως και το αρχαίο θέατρο τη θεωρούσε χιούμορ γιαυτό και δεν είναι κατανοητό από όλους και από ότι φαίνεται μάλλον το δικό μου δεν ήταν κατανοητό και το αναγνωρίζω απόλυτα. Το γενικότερο συμπέρασμα που είχε το μαύρο χιούμορ μου και ανέλυσα παραπάνω εκτενώς και εσύ ακόμα πιο εμπεριστατομένα από εμένα είναι ότι δεν μπορείς να ξέρεις ποιος είναι ποιος δεν μπορείς να βρεις ποιος είναι ποιος και στην τελική δεν μας νοιάζει. Δεν μας αφορά...
Παρόλα αυτά επειδή ανέλυσα αρκετά για τον 2ο λογαριασμό μου πρέπει να διευκρινίσω ότι κοντεύει να γίνει ανενεργός και είναι πολύ πιθανό στο κοντινό ή μακρυνό μέλλον να γίνει και ο πρώτος ανενεργός (αυτός που γράφω εδώ στο φορουμ δλδ) σε περίπτωση πλήρους ανενεργίας εγώ θα αιτηθώ διαγραφή για να μην είμαι εμπόδιο στους άλλους και έτσι πρέπει να κάνουν όλοι.
 

DeletedUser3

Guest
Μετέφερα τα post περί ανενεργών χρηστών εδώ.

Παρακαλώ να κάνετε edit στα μηνύματά σας και να αφαιρέσετε προσωπικές επιθέσεις και αβροφροσύνες.

Στα πλαίσια της συζήτησης είναι και η διαφωνία. Το επίπεδο της ποιότητας της διαφωνίας καθορίζει και το επίπεδο της συζήτησης, συνεπώς έχουμε κάμποσο δρόμο μέχρι να πούμε ότι είναι συζήτηση και όχι απλά καυγάς.

Καλή τη πίστει, έβαλα το ταμπελάκι "Συζήτηση".
 

DeletedUser1347

Guest
Καλή τη πίστει λοιπόν...δεν θα σχολιάσω τίποτα αλλο απο τα 2-3 τελευταία ποστ του συμπαίκτη και ουτε θα κάτσω να αποδείξω, σε κανέναν, οτι δεν ειμαι ελέφαντας. Υπάρχει η "αναφορά παίκτη" για όποιον επιθυμεί.
Μιας και τίτλος του νήματος τώρα εγινε πιο συγκεκριμένος να πω οτι...
...για μενα οταν ενας παίκτης, νέος ή παλιός δεν εχει καμία απολύτως σημασία, ειναι ανενεργός δηλαδη αδρανής χωρις καμια δραστηριότητα για ενα μεγαλο διαστημα 1-2 μηνών, ειναι σαν να εχει παρατησει το παιχνιδi. Το να μπαινει καθε μερα στην πόλη του και το μονο που να κανει ειναι να μιλαει στο chat, δεν τον θεωρω ενεργό παίκτη... ενεργό συνομιλητή ίσως. (Πιστεύω όμως οτι υπάρχουν και καλύτερoι διαδικτυακοί τόποι για chat απο το Εlvenar). Το να μπαίνει μια φορά το μήνα ή μια φορά στις δυο εβδομάδες... επίσης δεν θεωρώ οτι ειναι ενεργός παίκτης αλλα τείνει να γίνει ανενεργός.
Πιστεύω ότι καλά κάνουν οι ομάδες και θέτουν τα δικά τους μέτρα και σταθμα στο θεμα ενεργών λογαριασμών/παικτών, ανάλογα με τους στόχους που εχουν βάλει και την κατάκτηση αυτών (π.χ. βλεπε το 10 σεντουκι στα τουρνουά) μιας και ένα μερος της φιλοσοφιας του παιχνιδιού έγκειται σε αυτό.

Αυτό που θα πρότεινα προς την κατεύθυνση μιας λύσης αρχικά... είναι να έχουν την δυνατότητα οι ιδιοι οι παίκτες, που γνωρίζουν οτι πρόκειται να μείνουν μακριά απο την ενεργό δράση για ενα μεγάλο χρονικό διάστημα, να μπορουν να ενεργοποιούν κάτι όπως π.χ. ενα θυρεό/λαβαρο "Επιστρέφω Σύντομα", το οποιο φυσικά να ειναι ευδιάκριτο στην πόλη τους αλλα και στο χάρτη, απο ολους τους παικτες. Νομίζω οτι όταν κατι γινεται αυτοβούλως, παύει να τείθεται θεμα στοχοποίησης και μπαινει στην "σφαίρα" της εξυπηρετησης και ενημέρωσης... της κοινοτητας του Elvenar στη συγκεκριμένη περίπτωση. Ισως κατι ανάλογο επεκταθεί αργότερα και σε αυτόματο μηχανισμο πολυήμερης αποχής μιας πολης, απο το παιχνιδι.:)
Η δημοσίευση μου αναφέρεται μόνο στους ανενεργούς παίκτες και όχι στους τιμωρημένους ή αυτούς που έχουν διαγραψει τελείως το παιχνίδι απο τον υπολογιστή τους.

epistrefo.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser1638

Guest
σχολιαζοντας αυτα που γραφεις limestone εχω να πω τα εξης..
οντως το να εισαι αδρανης χωρις καποια δραστηριοτητα για 1-2 μηνες ειναι σαν να εχεις παρατησει το παιχνιδι εξαρταται ομως απο τον λογο που καποιος το κανει.. η πρωτη περιπτωση ειναι να εχει βαρεθει το παιχνιδι και οντως να το εχει παρατησει.. η δευτερη ειναι οτι για καποιους προσωπικους λογους δεν μπορει να μπει για ενα μεγαλο διαστημα..στην συντροφια μου πχ καποιοι δηλωσαν οτι θα απεχουν για ενα μεγαλο διαστημα λογω διακοπων και οτι θα επανελθουν απο σεπτεμβρη..
συμφωνω λοιπον απολυτα μαζι σου για τον τροπο που θα μπορουσαμε ολοι μας να ειμαστε ενημεροι για τετοιες περιπτωσεις η οπως ειπα παραπανω για παικτες που αλλοι προσωπικοι λογοι τους ''αναγκαζουν'' να ειναι ανενεργοι για ενα χρονικο διαστημα..
ας λαβει λοιπον υπ οψιν της η εταιρεια σοβαρα την αυτοβουλη σημανση που προτεινες η καποιον παρεμφερη τροπο ενημερωσης προς ολους για να μην υπαρχουν γκρινιες παρεξηγησεις και οτιδηποτε αλλο επιφερουν στο παιχνιδι τετοιου ειδους αποχες..
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Σε καποιο αλλο παιχνιδι ειχες την δυνατοτητα για π.χ. 40 μερες free και καποιες ακομα με διαμαντια στο διαστημα ενος χρονου να οριζεις τον λογαριασμο σου σαν "διακοπες" ετσι η εταιρια και οι παικτες ηξεραν οτι ΕΣΥ το εχεις επιλεξει να λειπεις για αυτο το διαστημα. Αν μεσα σε αυτο το διαστημα ή με το τελος των "διακοπων" δεν εκανες login μεσα σε ενα εύλογο διαστημα (δην θυμαμε ακριβως το ποσο) ο λογαριασμος διαγραφοταν.
Καλο θα ηταν η εταιρια να εφαρμοζε ενα αντιστοιχο συστημα για να ξεκαθαριζε λιγο το τοπιο στον χαρτη. Εχω στην γειτονια μου παικτες που εχουν σταματησει να παιζουν για πανω απο 1 με 1μιση χρονο και παρολα αυτα υπαρχουν εκει γιατι καποια στιγμη χρεισημοποιησαν διαμαντια.
Δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να μενουν τοσο καιρο ανενεργοι λογαριασμοι σε ενα παιχνιδι.
 

DeletedUser1457

Guest
Βρισκω την ιδεα του/της limestone (με το θυρεο "επιστρεφω " κτλ ) εκπληκτικη .
Μηπως θα επρεπε να γραφτει ΚΑΙ στο ιδεες και προτασεις ?
Τουλαχιστον θα ξεραμε οι γειτονες ,αν οντως θα επιστρεψει σε καποιο ευλογο χρονικο διααστημα ή το παρατησε .
 

DeletedUser1347

Guest
Εχω στην γειτονια μου παικτες που εχουν σταματησει να παιζουν για πανω απο 1 με 1μιση χρονο και παρολα αυτα υπαρχουν εκει γιατι καποια στιγμη χρεισημοποιησαν διαμαντια.

Ω! Δεν γνώριζα ότι αν καποιος έχει χρησιμοποιήσει διαμάντια μπορει να διατηρήσει το λογαριασμό του ανενεργό, για ενάμιση χρόνο:confused:. Αυτο που γνώριζα μεχρι τωρα ηταν ότι μπορεί η εταιρεία ανα πάσα στιγμη να διαγράψει εναν μη ενεργό λογαριασμό, είτε εχουν χρησιμοποιηθει διαμαντια ειτε όχι. Καθως επίσης ότι ενδεχεται να σου προσφερει την δυνατότητα να μετατρέψεις σε πιστωτικο υπόλοιπο τα διαμαντια/χρηματα που θα εχεις στο λογαριασμό σου, μετα την διαγραφή του, για να τα χρησιμοποιήσεις σε καποιο άλλο παιχνιδι της ιδιας εταιρείας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφή