• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Συζήτηση Περιπέτεια Συντροφιάς (01/02/2018)

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser3

Guest

Περιπέτειες Συντροφιάς



Αγαπητοί κάτοικοι του Elvenar,


Με την έκδοση 1.46, όπως μπορείτε να διαπιστώσετε και στις Σημειώσεις έκδοσης, υπάρχει μια σειρά από βελτιώσεις που αφορούν τις Περιπέτειες Συντροφιάς.


Συγκεκριμένα:

  • Τα Σημεία Αναφοράς έχουν πλέον διαφορετικό εικονίδιο στο Χάρτη της Περιπέτειας, προκειμένου να μπορείτε να διακρίνετε εύκολα σε ποιο Σημείο Αναφοράς συνεισφέρουν κάθε στιγμή τα μέλη της Συντροφιάς σας.
  • Λαμβάνοντας υπόψιν τις προτάσεις που έγιναν από διάφορες κοινότητες, αποφασίσαμε να θέσουμε περιορισμούς στις μετακινήσεις παικτών σε Συντροφιές κατά τη διάρκεια της εξέλιξης των Περιπετειών. Εάν φύγετε από μια Συντροφιά ή μπείτε σε μια Συντροφιά στη διάρκεια μιας Περιπέτειας, θα χάσετε όλα τα αντικείμενα που έχετε συγκεντρώσει, δεν θα λάβετε καμία από τις τελικές ανταμοιβές και δεν θα μπορείτε να συμμετάσχετε στην τρέχουσα Περιπέτεια.
  • Από εδώ και πέρα, θα ενημερώνουμε τις Κοινότητες για την έναρξη μιας Περιπέτειας, τουλάχιστον μια μέρα πιο πριν. Αυτό θα σας δώσει την ευκαιρία να προετοιμαστείτε για την Περιπέτεια και να μπείτε σε μια Συντροφιά εάν σκοπεύετε να συμμετάσχετε στην Περιπέτεια.
  • Εάν φύγετε από τη Συντροφιά σας στη διάρκεια μιας Περιπέτειας, θα ειδοποιηθείτε με μήνυμα που θα εξηγεί ότι πρέπει να περιμένετε την επόμενη Περιπέτεια για να συμμετάσχετε ενεργά.
  • Βελτιώσαμε τις ανταμοιβές και πλέον περιέχουν Ενισχύσεις Πόντων Γνώσης!
  • Προσθέσαμε ορισμένα νέα αντικείμενα τα οποία εστιάζουν στην Ακαδημία Μαγίας και την προετοιμασία Ξορκιών.
  • Αφαιρέσαμε το παράθυρο επιβεβαίωσης κατά την απόρριψη των επαναλαμβανόμενων αποστολών των Περιπετειών..

Την Πέμπτη 1η Φεβρουαρίου θα έχετε την ευκαιρία να διαπιστώσετε όλες αυτές τις αλλαγές.
Στο παρόν θέμα συζητάμε για τις εντυπώσεις σας σε σχέση με τις νέες προκλήσεις που τίθενται από τις προσθήκες των νέων Αντικειμένων και για οτιδήποτε άλλο αφορά τη συγκεκριμένη Περιπέτεια Συντροφιάς.

Ευχόμαστε σε όλες τις Συντροφιές καλή επιτυχία!

Εκ μέρους της Ομάδας του Elvenar
 

DeletedUser1457

Guest
Καλημερα σε ολους. Προβλεπεται να εχει ενδιαφερον για οσους ειμαστε νεοι στο παιχνιδι .
Που μπορουμε να δουμε τα δωρακια που θα παρουμε απο αυτο το εβεντ ?
 

DeletedUser875

Guest
καλημέρα! Νομίζω όταν ετοιμαστούν οι μεταφράσεις από τα καλά και μορφωμένα παιδιά της κοινότητας και σιγουρα στην συζητηση της περιπετειας.Ολα στο χρόνο τους και στο χώρο τους ,καλη αναμονή
 

DeletedUser710

Guest
Μόλις αρχίσουν οι Περιπέτειες θα μπορείς να δεις τα έπαθλα στον χάρτη των Περιπετειών.

Η πρώτη πίστα δίνει : ενίσχυση 3 Πόντων Γνώσης (x2), ενίσχυση 5 Πόντων Γνώσης (x1), Πλανόδιο έμπορο Ι.
Η δεύτερη πίστα δίνει: ενίσχυση 7 Πόντων Γνώσης (x2), ενίσχυση 10 Πόντων Γνώσης ( x1), Πλανόδιο έμπορο ΙΙ
Η τρίτη πίστα δίνει: ενίσχυση 15 Πόντων Γνώσης (x1), ενίσχυση 20 Πόντων Γνώσης (x1), Πλανόδιο έμπορο ΙΙΙ.

Οι τρεις πρώτες στην κατάταξη συντροφιές κερδίζουν:
1η Χωριό του Eldrasil
2η Ιερά Δώματα του Eldrasil
3η Σφαιρικό Στέλεχος.

Οι ενισχύσεις Πόντων Γνώσης μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο σε Αρχαία Θαύματα δικά σας ή άλλων μελών. Όχι για έρευνα.

Αν αναρωτιέσαι @Ellleni τι είναι ο πλανόδιος έμπορος:

5frgE4r.jpg


Είμαι περήφανη που μπόρεσα να γράψω την λέξη "έπαθλα" χωρίς να κολλήσω από δίπλα κάποιο κοσμητικό επίθετο.
 

DeletedUser1457

Guest
Μόλις αρχίσουν οι Περιπέτειες θα μπορείς να δεις τα έπαθλα στον χάρτη των Περιπετειών.

Η πρώτη πίστα δίνει : ενίσχυση 3 Πόντων Γνώσης (x2), ενίσχυση 5 Πόντων Γνώσης (x1), Πλανόδιο έμπορο Ι.
Η δεύτερη πίστα δίνει: ενίσχυση 7 Πόντων Γνώσης (x2), ενίσχυση 10 Πόντων Γνώσης ( x1), Πλανόδιο έμπορο ΙΙ
Η τρίτη πίστα δίνει: ενίσχυση 15 Πόντων Γνώσης (x1), ενίσχυση 20 Πόντων Γνώσης (x1), Πλανόδιο έμπορο ΙΙΙ.

Οι τρεις πρώτες στην κατάταξη συντροφιές κερδίζουν:
1η Χωριό του Eldrasil
2η Ιερά Δώματα του Eldrasil
3η Σφαιρικό Στέλεχος.

Οι ενισχύσεις Πόντων Γνώσης μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο σε Αρχαία Θαύματα δικά σας ή άλλων μελών. Όχι για έρευνα.

Αν αναρωτιέσαι @Ellleni τι είναι ο πλανόδιος έμπορος:

5frgE4r.jpg


Είμαι περήφανη που μπόρεσα να γράψω την λέξη "έπαθλα" χωρίς να κολλήσω από δίπλα κάποιο κοσμητικό επίθετο.

Ευχαριστω παρα πολυ Jaheira !! Για μας τους μικρους αυτα ειναι καλα και θα μας βοηθησουν στην αναπτυξη .
Ιδιως ο πλανοδιος εμπορος που τον εχω δει σε πολεις αλλων παικτων και δεν ηξερα τι ειναι ,τωρα εμαθα οτι ειναι απο εβεντ .
Για σας βεβαιως - βεβαιως τους μεγαλους ,μαλλον θα ειναι "επαθλα " με τα κοσμητικα επιθετα που δεν εβαλες :D;):D
 
  • Like
Αντιδράσεις: j.k.

j.k.

Chef
Για να δινουν καλυτερα δωρα θα ειναι πιο δυσκολες. Μακαρι να κανω λαθος
Οι τομοι ειναι μια ευχαριστη αλλαγη
Ο πλανοδιος εμπορας θα ελεγα αδιαφορος
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: Yeilos

Sunshine66

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Καλησπέρα! Τελικά θά ἀρχίσουν οἱ περιπέτειες;; καί ἄν ναί, τί ὥρα;;;;
 

kailaris

Περιπλανώμενο Ξωτικό
καλησπερες
τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου
κατι που να δουλευει ΣΩΣΤΑ απο την αρχη που παιζω εως τωρα δεν εχω δει
δλδ ελεος αλλο ξορκι ζηταει η αποστολη κ αλλο δεχεται
κ αλλο φαινεται στη μικρη φωτο της αποστολης
θα ηθελα να μου επιστραφουν οι 2 20ωρες επιταχυνσεις που πηγαν τσαμπα κ να διορθωσετε τις αποστολες στο εβεντ
ευχαριστω κ περιμενω τα 2 20ωρα

eCPk1LH4TpiGxC4fzX8tig.png
 

DeletedUser3

Guest
Δυστυχώς, όντως υπάρχει σφάλμα στη συγκεκριμένη αποστολή του event.

Η αποστολή γράφει για τον "Εμπνευσμένο Διαλογισμό", όμως κανονικά έπρεπε να έχει τη φράση "Μαγεμένη Χορηγία", που αντιστοιχεί στο εικονίδιο που φαίνεται στην αποστολή.

Θα φροντίσουμε να διορθωθεί στο μέλλον. Για οτιδήποτε άλλο, μπορείτε να επικοινωνείτε με το Κέντρο Υποστήριξης.
 

j.k.

Chef
Οι περιπετειες τελικα βλεπω ειναι πολυ δυσκολες ειδικα για τους μικρους παιχτες.
Λιγες συντροφιες θα της ολοκληρωσουν..
Θελουν προετοιμασια απο ολοι την συντροφια 2 μερες πριν ξεκινισουν και μεγαλη συμμετοχη
 

DeletedUser1370

Guest
παράπονα, για άλλη μία φορά θα πεί κάποιος, αλλά και αυτά για να γινόμαστε καλύτεροι γίνονται και όχι απλά για την γκρίνια ....
  • για άλλη μία φορά δεν εμφανίζονται οι περιπέτειες της συντροφιάς στο κινητό ενώ το τελευταίο event έπαιζε κανονικά , σοβαρό πρόβλημα ιδικά για όσους δουλεύουμε !!!
  • πολύ δύσκολες - χρονοβόρες αποστολές αλλά με δώρα που δεν αξίζουν σε τέτοια δυσκολία
 

DeletedUser3

Guest
To χαρακτηριστικό των Περιπετειών Συντροφιάς, δεν έχει ακόμα ενσωματωθεί στην έκδοση για φορητές συσκευές. Είναι όμως μία από τις προτεραιότητες της Ομάδας Ανάπτυξης και σκοπεύουμε να τις έχουμε σύντομα διαθέσιμες και για στην έκδοση για mobile.
 

DeletedUser1457

Guest
Πιστευω οτι η θεληση και η αγαπη για το παιχνιδι, δινουν τη συμμετοχη που ειναι το πιο βασικο απ ολα.
Ακομα και οι πολυ μικροι παικτες ,αν θελουν και εχουν διαθεση ,μπορουν να βοηθησουν πολυ ενεργα την ομαδα τους.
Πιστευω επισης οτι ,οι περιπετειες της συντροφιας , δινουν τη δυνατοτητα στους μικρους παικτες να μαθουν πολλα πραγματα ,να δουλεψουν συλλογικα και να αποκομισουν καποια οφέλη,ακριβως γιατι δεν ειναι μονοι τους ,αλλα εχουν βοηθεια απο τους μεγαλους παικτες της ομαδας .
Αρα οι μικροι παικτες μαλλον εχουν κερδος απο τις περιπετειες παρα ζημια.
Εγω τουλαχιστον αυτο εισπρατω απο την μεχρι τωρα συμμετοχη μου.
 

Frifrou

Νέο Μέλος
Καλημέρα σας.

Μόνο εγώ δυσαρεστήθηκα απ τις περιπέτειες της συντροφιάς;

Ηταν τραγικά δύσκολες σε σχέση με την προηγούμενη φορά, θέλανε πάρα πολλές παρασκευές 2μερες και μονοήμερες, βουνά τα ξόρκια και γενικότερα.... ήμαρτον και μη χειρότερα !!!
Και όλα αυτά... για έναν εμποράκο....είναι να γελάει κανείς!

Και πόσες εκτάσεις ελεύθερες να έχει κάποιος; Ένα οικόπεδο με έκταση λατινοαμερικάνικου γηπέδου ποδοσφαίρου και δε φτάνει.
Μάλλον θα σκεφθώ να πάρω μέρος στις επόμενες, εκτός και αν.... έχω τερματίσει το παιχνίδι και έχω τεράστιες εκτάσεις κενές και για να μη βαριέμαι κιόλας βάλω και μερικά κτήρια να μαζέψω εμβλήματα.
Και για άλλη μια φορά 5 παρεούλες είναι που παίζουν ουσιαστικά σε αυτό το ιβεντ, και κοντράρονται. Γιατί τα δώρα είναι για τους 3 πρώτους και όχι τόσο για τις πόλεις τους.... όσο για το πρεστίζ τους.

Αυτααααα, καλή συνέχεια.
 

Sunshine66

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Παιδιά μιά ἐρώτηση, πότε ἀκριβῶς τελειώνουν οἱ περιπέτειες;; Δείχνει 2 ἡμέρες σήμερα Κυριακή. Μέ τήν σημερινή 2 ἡμέρες ἤ μένουν 2 ἡμέρες ἀκόμα, δηλαδή καί ἡ Τρίτη;; Ἄν καί ἔχω πάρει μέρος καί στίς δύο προηγούμενες περιπέτειες, αὐτό τό σημεῖο πάντα μέ μπερδεύει.
 

Sunshine66

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Πιστευω οτι η θεληση και η αγαπη για το παιχνιδι, δινουν τη συμμετοχη που ειναι το πιο βασικο απ ολα.
Ακομα και οι πολυ μικροι παικτες ,αν θελουν και εχουν διαθεση ,μπορουν να βοηθησουν πολυ ενεργα την ομαδα τους.
Πιστευω επισης οτι ,οι περιπετειες της συντροφιας , δινουν τη δυνατοτητα στους μικρους παικτες να μαθουν πολλα πραγματα ,να δουλεψουν συλλογικα και να αποκομισουν καποια οφέλη,ακριβως γιατι δεν ειναι μονοι τους ,αλλα εχουν βοηθεια απο τους μεγαλους παικτες της ομαδας .
Αρα οι μικροι παικτες μαλλον εχουν κερδος απο τις περιπετειες παρα ζημια.
Εγω τουλαχιστον αυτο εισπρατω απο την μεχρι τωρα συμμετοχη μου.
Ἔχεις δίκιο Ἑλένη, κι ἐμεῖς παίζουμε γιά νά πάρουν οἱ μικροί μας παῖκτες τουλάχιστον τούς 2 ἐμπόρους. Γιά τόν τρίτο δέν τό συζητῶ. Οἱ περιπέτειες αὐτή τήν φορά ἦταν πάρα πολύ δύσκολες. Μόνο γιά νά μάθουν οἱ μικροί εἶναι καί γιά τό ὀμαδικό πνεῦμα καί ὄχι τόσο γιά τά δῶρα.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Οι περιπέτειες δυσκόλεψαν λόγω των πακέτων που δίνουν πόντους γνώσης. Από εκεί και πέρα χρειάζεται πολύ οργάνωση και συμμετοχή από όλα τα μέλη για να κερδηθούν οι πρώτες θέσεις, οι οποίες δεν δίνουν και τίποτε σημαντικό. Το μόνο αξιοσημείωτο είναι τα πακέτα των πόντων.
Καλό θα ήταν οι επιστροφές των πόντων όταν κλείνει ένα θαύμα να γίνουν με αυτή την μορφή για να μην χάνουμε ένα κάρο πόντους όταν κλείνει κάποιο θαύμα και δεν ήμαστε μέσα, μιας και οι πόντοι που επιστρέφουν γεμίζουν την μπάρα και δεν μαζεύονται άλλοι ωριαίοι πόντοι αν το θαύμα που έκλεισε είναι μεγάλο και δίνει πολλούς πόντους πίσω.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
To χαρακτηριστικό των Περιπετειών Συντροφιάς, δεν έχει ακόμα ενσωματωθεί στην έκδοση για φορητές συσκευές. Είναι όμως μία από τις προτεραιότητες της Ομάδας Ανάπτυξης και σκοπεύουμε να τις έχουμε σύντομα διαθέσιμες και για στην έκδοση για mobile.


Αντι να ενσωματωθει ενα "ανουσιο" event δεν δινει προτερεοτητα να ενσωματωσει βασικες λειτουργιες του παιχνδιου ???
Ειναι δυνατον μετα απο τοσο καιρο που εχει βγει η Mobile εκδοση και να μη μπορει καποιος να ξωδεψει τους ποντους γνωσης του στα θαυματα του ή στα θαυματα των συμπαικτων του ?? Ας δωσει βαση καλυτερα η εταιρια να βαλει ολες τις βασικες λειτουργιες τις desktop εκδοσης στην Mobile και μετα βαζει και τα events. (Προς θεου δεν λεω οτι δεν πρεπει να μπουν και αυτα, αλλα νομιζω οτι ειναι δευτερευουσης σημασιας)
 

DeletedUser3

Guest
Καταρχάς, θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω ως προς το ότι "δυσκόλεψαν" οι Περιπέτειες Συντροφιάς.

Μπορεί να αυξήθηκε το πλήθος των αντικειμένων τα οποία απαιτούνται για την ολοκλήρωση του κάθε επιπέδου, αλλά σίγουρα δεν αυξήθηκε το κόστος του κάθε επιπέδου. Θα θυμάστε πολύ καλά, ότι στις προηγούμενες περιπέτειες, απαιτούνταν τεράστιες ποσότητες υλικών, πράγμα το οποίο συζητήθηκε και εδώ, με αποτέλεσμα να αντικατασταθούν τα Σημεία Ελέγχου που απαιτούσαν υλικά, με αντικείμενα που μπορεί μεν να είναι πιο πολλά, από την άλλη πάλι τα παράγουν οι περισσότεροι χρήστες καθημερινά και είναι πιο εύκολο να συνεισφέρουν σε αυτά και οι παίκτες χαμηλότερων επιπέδων.

Πρακτικά λοιπόν, αυτό το οποίο "αξιολογείται" από την πορεία της κάθε Συντροφιάς στην Περιπέτεια, είναι το πραγματικά πόσο ενεργοί και οργανωμένοι είναι οι παίκτες. Το γεγονός βέβαια ότι απαιτούνται πολλές μεγάλες σε διάρκεια παραγωγές, γνωρίζουμε ότι έχει δυσκολέψει την κατάσταση όσον αφορά το ξεκλείδωμα των Σημείων Ελέγχου, όμως ήταν ο μοναδικός τρόπος για να εξισορροπηθεί η κατάσταση.

Επιπλέον, οι ύποπτες "μετακινήσεις" που παρατηρήθηκαν στις πρώτες περιπέτειες Συντροφιάς από διάφορους χρήστες, πλέον είναι παρελθόν, συνεπώς θεωρούμε ότι από πλευράς "αξιοπιστίας" το αποτέλεσμα όντως αντιπροσωπεύει το πόσο ενεργή είναι μια Συντροφιά.

Όσον αφορά την ενσωμάτωση στη Mobile, θα περιοριστώ στο να πω για άλλη μια φορά ότι τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο ετοιμάζεται κάτι το οποίο περιμένατε καιρό. Περισσότερα θα δούμε και θα συζητήσουμε μέσα στην εβδομάδα που μας έρχεται, είμαστε όμως σίγουροι ότι θα κατανοήσετε το για ποιο λόγο "φαίνεται" ότι καθυστερεί η ενσωμάτωση διαφόρων χαρακτηριστικών στη mobile έκδοση.

Ήδη ενδεχομένως κάποιοι από εσάς να έχουν δει αρκετές αλλαγές στο wiki του παιχνιδιού, το οποίο είναι έτοιμο για την υποδοχή ορισμένων αιθέριων υπάρξεων που θα μας επισκεφθούν από άλλη διάσταση και γνωρίζουν από κοντά τη Βαρώνη Estrella.
 
Κορυφή