• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Θερινό Ηλιοστάσιο

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Προσωπικά τελείωσα το event από εχθές το πρωϊ. Θεωρώ πως η προσθήκη ατμών οραμάτων στις αποστολές που ζητούσε εξερεύνηση ή ολοκλήρωση έρευνας είναι πολύ καλό στοιχείο μιας και ξεκολλήσαμε επιτέλους από αυτές τις αποστολές.
Για έναν παίκτη που δεν έχει τερματίσει την ακαδημία σίγουρα θα είναι πιο δύσκολο αυτό το event αλλά από την στιγμή που υπάρχει η δυνατότητα να αποκτήσει κάποιος μεγάλο αριθμό πηγαδιών για να βρεί διαμάντια δεν είναι πρόβλημα να την αναβαθμίσει. Απλά χρειάζεται να αφιερώσει χώρο και χρόνο να μαζευτούν και να την φτάσει στο 5ο επίπεδο.
Προσωπικά διαφωνώ με όλους που λένε ό,τι οι κατασκευές δεν είναι χρήσιμο στοιχείο. Αν χρησιμοποιηθούν με τον κατάλληλο τρόπο είναι εξαιρετικό εργαλείο, φτάνει βέβαια να βρίσκεται η ακαδημία στο 5ο επίπεδο. Γιαυτό και μόνο αξίζει να αφιερώσουν όλοι χρόνο και χώρο για να τερματίσουν τα επίπεδά της.
Για τις αποστολές συναντήσεων προσωπικά αν και μεγάλες οι ποσότητες δεν είχα θέμα διότι πάντα έχω προγραμματισμένες 11 επαρχίες για εξαγορά, οπότε κάποιες αποστολές τις τελείωσα με συναντήσεις από το τουρνουά και κάποιες με συναντήσεις από επαρχίες του χάρτη και προχώρησαν εύκολα. Οι παίκτες που ολοκληρώνουν μόλις τελειώσει η εξερεύνηση την επαρχία ή δεν παίζουν πολλές επαρχίες στο τουρνουά θα έχουν θέματα. Οπότε μάλλον θα πρέπει να επανεξετάσουν αυτοί οι παίκτες το τρόπο που ασχολούνται με το τουρνουά και τις επαρχίες επεκτάσεων.
Όσο για την αγορά πόντων δεν υπήρξε ποτέ θέμα μιας και δεν ξοδεύω σχεδόν ποτέ τις στιγμιαίες νομισμάτων που κερδίζω στα διάφορα event. Τις κρατάω ειδικά για τέτοιους σκοπούς ή για καμιά έκτακτη ανάγκη μέσα στο παιχνίδι. Οπότε καλό είναι οι παίκτες αν δεν χρειάζονται επειγόντως μεγάλες ποσότητες νομισμάτων να μην τις ξοδεύουν. Μάλιστα όσο μένουν και ανεβαίνουν τα επίπεδα του κεντρικού αυξάνουν και οι ποσότητες που θα δώσουν πίσω, σε αυτή την περίπτωση πραγματικά όσο παλιώνει μια στιγμιαία τόσο καλύτερη γίνεται.
 

XANIA7

Ξωτικό του Δάσους
'Έχω προσέξει, ότι στις αποστολές, που ζητά ξόρκια, αν κερδίσεις κάποιο ξόρκι σαν αμοιβή από κάποιο σεντούκι, χρησιμοποιώντας τις ηλιακές εκλάμψεις, αυτό δεν υπολογίζεται. Το έχει παρατηρήσει κανείς? Νομίζω ότι είναι bug.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
'Έχω προσέξει, ότι στις αποστολές, που ζητά ξόρκια, αν κερδίσεις κάποιο ξόρκι σαν αμοιβή από κάποιο σεντούκι, χρησιμοποιώντας τις ηλιακές εκλάμψεις, αυτό δεν υπολογίζεται. Το έχει παρατηρήσει κανείς? Νομίζω ότι είναι bug.
Τα ξόρκια που μετράνε στις αποστολές είναι αυτά που παράγει κάποιος στην ακαδημία, που κερδίζει στα τουρνουά ή στα σεντούκια των βοηθειών.
Αυτό που λές είναι σαν να έχεις 2 αποστολές που η μία ζητάει χρυσό για ολοκλήρωση και η άλλη δίνει χρυσό σαν αμοιβή. Αυτός ο χρυσός που είναι αμοιβή αποστολής στην μια αποστολή δεν μετράει στην άλλη αποστολή. Έτσι και τα ξόρκια που κερδίζεις από τα σεντούκια του event θεωρούνται αμοιβές αποστολών.
 

XANIA7

Ξωτικό του Δάσους
Τα ξόρκια που μετράνε στις αποστολές είναι αυτά που παράγει κάποιος στην ακαδημία, που κερδίζει στα τουρνουά ή στα σεντούκια των βοηθειών.
Αυτό που λές είναι σαν να έχεις 2 αποστολές που η μία ζητάει χρυσό για ολοκλήρωση και η άλλη δίνει χρυσό σαν αμοιβή. Αυτός ο χρυσός που είναι αμοιβή αποστολής στην μια αποστολή δεν μετράει στην άλλη αποστολή. Έτσι και τα ξόρκια που κερδίζεις από τα σεντούκια του event θεωρούνται αμοιβές αποστολών.

Μπορεί αυτό που λες, να δικαιολογεί αυτό που έχω αναφέρει σαν πρόβλημα (κατά την γνώμη μου) δεν σημαίνει όμως ότι είναι και το σωστό, απλά η δική σου ερμηνεία.

Θα μπορούσα κι εγώ να σου αντιπαραθέσω, ότι είναι πολύ συνηθισμένο, στο παιχνίδι και το ξέρουμε πολύ καλά όσοι παίζουμε καιρό, οι αμοιβές μιας αποστολής να αποτελούν βοήθεια για την ολοκλήρωση μιας άλλης. Δεν νομίζω ότι ο τρόπος που θα κερδίσεις κάτι που ζητάει μια αποστολή πρέπει να απαγορεύει το πώς θα χρησιμοποιήσεις αυτό που κέρδισες. Δηλαδή αν είχα κερδίσει μείωση χρόνου, δεν θα μπορούσα να το χρησιμοποιούσα σε μια άλλη αποστολή για να βγει πιο γρήγορα?

Ευχαριστώ λοιπόν, για όσα έγραψες, που κι εγώ τα είχα υποθέσει, αλλά θα προτιμούσα μια οριστική απάντηση από τους υπεύθυνους του παιχνιδιού...

UPDATE 17/6/19
Σήμερα που η ημερήσια αποστολή ζητούσε ένα ξόρκι, το οποίο το κέρδισα καθώς άνοιξα ένα από τα σεντούκια, λειτούργησε μια χαρά ... Άρα δεν ισχύει αυτό που λες και πιθανόν διορθώθηκε? το πρόβλημα..
 
Τελευταία επεξεργασία:

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Μπορεί αυτό που λες, να δικαιολογεί αυτό που έχω αναφέρει σαν πρόβλημα (κατά την γνώμη μου) δεν σημαίνει όμως ότι είναι και το σωστό, απλά η δική σου ερμηνεία.

Θα μπορούσα κι εγώ να σου αντιπαραθέσω, ότι είναι πολύ συνηθισμένο, στο παιχνίδι και το ξέρουμε πολύ καλά όσοι παίζουμε καιρό, οι αμοιβές μιας αποστολής να αποτελούν βοήθεια για την ολοκλήρωση μιας άλλης. Δεν νομίζω ότι ο τρόπος που θα κερδίσεις κάτι που ζητάει μια αποστολή πρέπει να απαγορεύει το πώς θα χρησιμοποιήσεις αυτό που κέρδισες. Δηλαδή αν είχα κερδίσει μείωση χρόνου, δεν θα μπορούσα να το χρησιμοποιούσα σε μια άλλη αποστολή για να βγει πιο γρήγορα?

Ευχαριστώ λοιπόν, για όσα έγραψες, που κι εγώ τα είχα υποθέσει, αλλά θα προτιμούσα μια οριστική απάντηση από τους υπεύθυνους του παιχνιδιού...

UPDATE 17/6/19
Σήμερα που η ημερήσια αποστολή ζητούσε ένα ξόρκι, το οποίο το κέρδισα καθώς άνοιξα ένα από τα σεντούκια, λειτούργησε μια χαρά ... Άρα δεν ισχύει αυτό που λες και πιθανόν διορθώθηκε? το πρόβλημα..


Δεν ξέρω αν υπήρξε όντως από την αρχή πρόβλημα ή όχι και δεν θα το διαπιστώσω ποτέ, διότι πάντα όταν υπάρχει event έχω διαθέσιμα ξόρκια (ή καταλύτες που λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο με τα ξόρκια) έτοιμα στην ακαδημία για την ολοκλήρωση αυτού του είδους αποστολών και δεν περιμένω από τύχη να μου δώσει κάποιο σεντούκι την αμοιβή που χρειάζεται για να προχωρήσω.
Αφού λές ό,τι διορθώθηκε το πρόβλημα, όλα καλά.
 

DeletedUser1787

Guest
καλημερα...κατα τη γνωμη μου ...το τωρινο event αξιζει για τις καθημερινες ανταμοιβες που δινει....οσο απαιτητικο κι αν ειναι.....και το stonehenge ειναι ομορφουλιιιι....χαχαχα.....καποιος με καλη οργανωση και αρκετα υλικα(γτ θελει πολλα) το βγαζει....
 

DeletedUser1534

Guest
Καλημέρα, να πω και εγώ με τη σειρά μου ότι μια χαρά μου έφτασε ο χρόνος να τελειώσω τις αποστολές, βοήθησε βέβαια το ότι είχα πολύ χώρο καθώς τελείωνα ένα κεφάλαιο και έβαλα πολλά εργαστήρια και εργοστάσια πριν βάλω τα κτίρια του επόμενου κεφαλαίου. Πολύ καλές και οι ανταμοιβές, ειδικά το Stonehedge μου άρεσε πολύ, είναι και ομορφούλικο.
Και μια ερώτηση από μέρους μου. Στην τελευταία ανακοίνωση του παιχνιδιού (εκεί που μας ανακοινώνουν νέα, στο εικονίδιο με την τρομπέτα) λέει ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τέχνεργα του Φοίνικα για να εξελίξουμε το Stonehedge. Εγώ έχω τέχνεργα του Φοίνικα γιατί επέλεξα να μην τον εξελίξω, αλλά δεν τα μετράει. Έγινε κάποιο λάθος στη διατύπωση? Ξέρει κανείς?
 

DeletedUser3

Guest
Υπήρξε τυπογραφικό λάθος στην ανακοίνωση, το οποίο δυστυχώς δεν το διαπιστώσαμε έγκαιρα ώστε να το διορθώσουμε πριν προκαλέσει σύγχυση.

Υπενθυμίζουμε (αν και είναι κατανοητό από τα πλαίσια βοήθειας) ότι τα Τέχνεργα του Stonehedge χρησιμεύουν για την εξέλιξη του Stonehedge και μόνο γι' αυτό.

Τα Τέχνεργα του Φοίνικα από την άλλη, μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε οποιονδήποτε από τους 3 Φοίνικες είχατε κερδίσει στο πασχαλινό μας event.
 

DeletedUser1796

Guest
Δυστυχώς το event αυτό, έχει κάποιους παραλογισμούς και φοβερές υπερβολές σε απαιτήσεις !!

Όπως π.χ αυτό: Επίλυση 15 συναντήσεων ή Επίλυση 75 συναντήσεων του τουρνουά,
δλδ πόσες επαρχίες ανοιχτές μπορεί να έχεις, αλλά και πού να βρείς τόσες συναντήσεις σε τουρνουά τεχνουργημάτων, που ζητάει διαρκώς !!
Επίσης το πιο δύσκολο είναι αυτό ..."Αγοράστε χχ Πόντους γνώσης"..ξανά και ξανά...
δλδ ανεβάζει υπερβολικά το κόστος αγοράς ΠΓ για όλο το event αλλά και στο υπόλοιπο καιρό που θα παίζεις το παιχνίδι !!

Τελικά σε ξεζουμίζει προφανώς υπερβολικά, στο φοβερά δύσκολο κυνήγι λουλουδιών, ώστε να αναβαθμίσεις ίσως αυτό το έρμο το stonehedge !!
Είμαι σχεδόν απογοητευμένος ήδη στην 17η αποστολή... :eek::eek: :mad::oops: και βλέπω ότι είναι προφανώς ασύμφορο να παίξω κι άλλο, se αυτό το event !!!! Κρίμα... :(:(:(:(:(:(:( που θα το σταματήσω ...
Το προηγούμενο event του φοίνικα, παρότι δύσκολο μεν, αλλά ήταν βατό... ενώ αυτό, είναι αμφίβολο αν βρεθεί παίκτης που θα το παίξει μέχρι τέλους !!!!! :p:p:p:p:p:p:p
εχεις απολυτο δικιο σε ολα και λιγα λες...θα πρεπει να εισαι απο τους κορυφαιους παικτες η να σκασεις για διαμαντικο και παλι... δεν ξερω αν αυτο που θα παρουμε αξιζει τον κοπο για τοσο αγωνα..και επισης ειναι τρομερα δυσκολο για νεους παικτες και εμενα προσωπικα με απογοητευει πολυ αυτο..
 

DeletedUser1794

Guest
Οπως και το προηγούμενο ηβεντ, έτσι και σε αυτο, τα λουλούδια δεν φτανουν για να παρουμε και την 10η αναβάθμιση. Θα πρεπει να υπολογίζεται λιγο καλύτερα τους ποντους που δινεται σε καθε αποστολή
 

DeletedUser1794

Guest
Οι διαχειριστες θα κανουν κατι γι'αυτο? να ξερουμε αν ειναι να μην ξανα ασχοληθουμε με τα ηβεντ.. δεν υπαρχει λογος να κανουμε ηβεντ αν δεν μπορουμε να παρουμε ολες τις αναβαθμισεις... παιζουμε για διασκεδαση, οχι για να ξοδεψουμε λεφτα για να παρουμε την 10η αναβαθμιση...
 

DeletedUser1796

Guest
γεια σας και παλι. ειτε 10 ειτε 100 και...αποστολες..το θεμα ειναι στο τελος να εχουμε αποτελεσμα. να μπορουμε να αποκτησουμε το εκαστοτε ( κτηριο) χωρις να πρεπει να μαζευουμε αναβαθμισεις.εχω προσωπικα εχω παρει (με τοσο αγωνα πραγματικα ολη μερα απο πανω..) μεχρι και την 3η αναβαθμιση.οποτε δεν θα κανω καν τον κοπο να το βαλω στην πολη μου..
θελω αυτο που κανω να εχει αποτελεσμα και οχι ενας ασκοπος αεναος αγωνας για το τιποτα...ευχομαι να αλλαξει κατι στα επομενα event.δωστε μας κινητρα και οχι απογοητευση αλλη..
 

DeletedUser

Guest
Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω και να σας αλλάξω τη γνώμη.

Χωρίς αγορά διαμαντιών, και με τον παράγοντα ''Τύχη'' να ΜΗΝ λαμβάνεται υπ'όψιν, είναι δυνατή η απόκτηση 6 Τεχνέργων του κτιρίου, δηλαδή Stonehenge επιπέδου 7, ανοίγοντας όσο το δυνατόν περισσότερα σεντούκια με τις λιγότερες Ηλιακές Εκλάμψεις ανά Λουλούδι.

Από το σύνολο των όλων των αποστολών, σειριακών και καθημερινών, λαμβάνονται περίπου 6000 Ηλιακές Εκλάμψεις.
Λαμβάνονται λίγες ακόμα Ηλιακές Εκλάμψεις με τη συλλογή από τα περίχωρα της Πόλης - περίπου 400 με συχνή συλλογή.

Με μέσο όρο 27 Ηλιακές Εκλάμψεις ανά Λουλούδι και 20 Λουλούδια για το 1ο Τέχνεργο, χρειάζονται περίπου 540 Ηλιακές Εκλάμψεις για το 1ο Τέχνεργο.
Στη συνέχεια χρειάζονται 40 Λουλούδια, δηλαδή περίπου 1080 Ηλιακές Εκλάμψεις για κάθε επιπλέον Τέχνεργο.

Αθροιστικά: 540+1080+1080+1080+1080+1080 = 5940 Hλιακές Εκλάμψεις = 6 Τέχνεργα Stonehenge = Stonehenge επιπέδου 7.

Εάν ο παράγοντας ''Τύχη'' ληφθεί υπ'όψιν και η απόκτηση επιπλέον Ηλιακών Εκλάμψεων από τα Σεντούκια και από τη συλλογή του Μυστικιστικού αντικειμένου στην Ακαδημία Μαγείας είναι εφικτή, συμπεραίνει κανείς πως η αναβάθμιση μπορεί να γίνει ακόμα μεγαλύτερη.

Η άμεση αναβάθμιση κτιρίων στο επίπεδο 10 είναι υπερβολή. Τα Εξελισσόμενα Κτίρια έχουν τη δυνανότητα να γίνουν πολύ ισχυρά - άλλα λιγότερο (βλέπε Stonehenge) και άλλα περισσότερο (βλέπε Φοίνικας της Φωτιάς). Ποιό το νόημα του παιχνιδιού, εξ'άλλου, όταν δεν έχεις κάτι να περιμένεις; Έχει ήδη ανακοινωθεί πως Τέχνεργα θα δίνονται αραιά στο μέλλον, αλλά το σημαντικό είναι πως θα δίνονται.

Ας μην τα θέλουμε όλα δικά μας. (Και άμεσα.)
 

DeletedUser1796

Guest
μια ερωτηση ακομα παρακαλω.η ροδα του λουνα παρκ που δινει δωρο στο δρομενο και προσφερει καποια αγαθα γραφει απο κατω οτι ληγει σε 50 μερες.δηλαδη μετα εινα αχρηστη? την πεταμε?
 

DeletedUser1796

Guest
Καλησπερα! και πανω που σκεπτομαι ...αντζη εσυ εισαι θετικο ατομο..ασε τη γκρινια για τον ματαιο αγωνα σου να φτασεις το στοουνχεντζ...ολοκληρο και οχι σε δοσεις και αυτο (οοοοοοχιιιιιιι αλλες δοσεις)(που ειναι τεχνικα και πρακτικα αδυνατον οταν σου ζητα πραγματα η αναβαθμισεις που δεν εχεις ξεκλειδωσει ακομα γιατι εισαι στην αρχη, και οταν σου ζητα πχ σε μια απο τις 100 αποστολες )να αγορασεις 11 ποντους που το κοστος πλεον ειναι 90 εκαστος και το κεντρικο σου κτηριο και τα σπιτια,ειναι ακομα στα σπαργανα,..αρα θελεις ενα καρο μερες να μαζεψεις τα χρηματα αυτα...)και εστιασου στα θετικα που κερδισες εστω στην διαρκεια του δρομενου..που ειναι πηγαδι ευχων και αρκετες τροχηλατες βιβλιοθηκες που σου δινουν κατι πολυτιμο. ποντους γνωσης...και ελαχιστα αγαθα..και εκει ..βαζω τον κενσορα επανω σε αυτα που απεκτησα και ενιωθα και τυχερη κολας ...και παθαινω το πρωτο εγκεφαλικο η γυναικα..ολα ληγουν σε καποιες μερες.1 μηνα παρα κατι...και μετα σου μενει δε λεω ο πολιτισμος που μπορεις να το παρεις και να το καταπιεις σαν χαπι που βοηθα στο να ηρεμησεις μετα το σοκ που περασες. ετρεξα η γυναικα στην πολη μου και εβαζα τον κενσορα πανω σε ολα τα κτηρια με το φοβο οτι ενα πρωι θα ξυπνησω και ολα θα εχουν ληξει.μαζι με το ενδιαφερον μου πλεον για αυτο το παιχνιδι..
τουλαχιστον σε αυτο που ειμαι 6 χρονια τωρα παιρνουμε αντιστοιχα ναους γνωσης που δινουν ποντους γνωσης και φτανεις σε ενα σημειο να μαζευεις 200 και 300 ποντους την μερα.αλλα ευτυχως εκει οι σχεδιαστες σκεφτηκαν οτι ειμαστε σε κρισιμη ηλικια και δεν μας αφαιρουν καθε αντικειμενο που μας βγαινει η ψυχη να αποκτησουμε ,σε αντιθεση με εδω που παιζουν με το νευρικο σου συστημα και σε στελνουν για γενικες καθε λιγες μερες...
τωρα θα μου πειτε...αν δεν σου αρεσει κυρια μου μπορεις να αποχωρησεις..
αυτο ακριβως σκεπτομαι να κανω ευχαριστωντας προτιστως ολους τους συμπαικτες που με βοηθησαν με μυνηματα ,και στελνοντας επισης ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ !! σε αυτους που ειχαν την εμπνευση του δρομενου.να ειστε καλα ευχομαι !!
 

Vagos The Greek

Ξωτικό του Δάσους
Καλησπερα! και πανω που σκεπτομαι ...αντζη εσυ εισαι θετικο ατομο..ασε τη γκρινια για τον ματαιο αγωνα σου να φτασεις το στοουνχεντζ...ολοκληρο και οχι σε δοσεις και αυτο (οοοοοοχιιιιιιι αλλες δοσεις)(που ειναι τεχνικα και πρακτικα αδυνατον οταν σου ζητα πραγματα η αναβαθμισεις που δεν εχεις ξεκλειδωσει ακομα γιατι εισαι στην αρχη, και οταν σου ζητα πχ σε μια απο τις 100 αποστολες )να αγορασεις 11 ποντους που το κοστος πλεον ειναι 90 εκαστος και το κεντρικο σου κτηριο και τα σπιτια,ειναι ακομα στα σπαργανα,..αρα θελεις ενα καρο μερες να μαζεψεις τα χρηματα αυτα...)και εστιασου στα θετικα που κερδισες εστω στην διαρκεια του δρομενου..που ειναι πηγαδι ευχων και αρκετες τροχηλατες βιβλιοθηκες που σου δινουν κατι πολυτιμο. ποντους γνωσης...και ελαχιστα αγαθα..και εκει ..βαζω τον κενσορα επανω σε αυτα που απεκτησα και ενιωθα και τυχερη κολας ...και παθαινω το πρωτο εγκεφαλικο η γυναικα..ολα ληγουν σε καποιες μερες.1 μηνα παρα κατι...και μετα σου μενει δε λεω ο πολιτισμος που μπορεις να το παρεις και να το καταπιεις σαν χαπι που βοηθα στο να ηρεμησεις μετα το σοκ που περασες. ετρεξα η γυναικα στην πολη μου και εβαζα τον κενσορα πανω σε ολα τα κτηρια με το φοβο οτι ενα πρωι θα ξυπνησω και ολα θα εχουν ληξει.μαζι με το ενδιαφερον μου πλεον για αυτο το παιχνιδι..
τουλαχιστον σε αυτο που ειμαι 6 χρονια τωρα παιρνουμε αντιστοιχα ναους γνωσης που δινουν ποντους γνωσης και φτανεις σε ενα σημειο να μαζευεις 200 και 300 ποντους την μερα.αλλα ευτυχως εκει οι σχεδιαστες σκεφτηκαν οτι ειμαστε σε κρισιμη ηλικια και δεν μας αφαιρουν καθε αντικειμενο που μας βγαινει η ψυχη να αποκτησουμε ,σε αντιθεση με εδω που παιζουν με το νευρικο σου συστημα και σε στελνουν για γενικες καθε λιγες μερες...
τωρα θα μου πειτε...αν δεν σου αρεσει κυρια μου μπορεις να αποχωρησεις..
αυτο ακριβως σκεπτομαι να κανω ευχαριστωντας προτιστως ολους τους συμπαικτες που με βοηθησαν με μυνηματα ,και στελνοντας επισης ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ !! σε αυτους που ειχαν την εμπνευση του δρομενου.να ειστε καλα ευχομαι !!

Καλησπέρα! Ελπίζω να μην έχεις ολοκληρώσει τη σκέψη σου να σταματήσεις το παιχνίδι αλλά να προλάβεις να διαβάσεις αυτά που ήθελα να σου πω. Η αλήθεια είναι πως ήθελα να σου απαντήσω από το προηγούμενο μνμ που είχες στείλει και αναφερόσουν στο ότι για να βγει ένα από τα μεγάλα event του παιχνιδιού χρειάζεται να είσαι πολύ μεγάλος παίχτης (σε βαθμούς). Θα σου μιλήσω με βάση την προσωπική μου εμπειρία στο παιχνίδι.

Πρώτα από όλα είχες την ατυχία η πρώτη σου επαφή με τα event του παιχνιδιού να είναι με ένα από τα λεγόμενα βασικά event (με διάρκεια δηλαδή ενός μήνα περίπου). Τέτοια όλο το χρόνο έχουμε τέσσερα ή πέντε (τα Χριστούγεννα, το Πάσχα, Το καλοκαίρι, τον Οκτώβριο και φέτος είχαμε και ένα το Φεβρουάριο στο Καρναβάλι). Σε ένα τέτοιο event ξεκίνησα κι εγώ να παίζω. Κι όταν λέω σε ένα τέτοιο εννοώ στα μέσα αυτού. Οπότε θα ήταν αδύνατο να το ολοκληρώσω κι εγώ όπως συμβαίνει και σε εσένα με αυτό το event. Όμως δεν θα ήταν παράλογο ένας παίχτης που μόλις ξεκίνησε το παιχνίδι να μπορεί να ολοκληρώσει ένα τέτοιο event; Αν ήταν έτσι τότε οι μεγαλύτεροι παίχτες και δεν αναφέρομαι μόνο σε αυτούς που είναι στα τελευταία κεφάλαια του παιχνιδιού, θα έπρεπε να το τελειώσουν σε καμιά δεκαριά μέρες οπότε έτσι πoιο το ενδιαφέρον του παιχνιδιού; Οπότε δεν είναι παράλογο να σου φαίνεται βουνό η ολοκλήρωση του. Τα συγκεκριμένα event έχουν επίτηδες διαβαθμισμένη δυσκολία για να μπορούν να κρατάνε το ενδιαφέρον σε όλους τους παίχτες. Άλλωστε αμέσως μετά έρχεται ένα από τα μικρά event (μιας εβδομάδας) όπου εκεί θα δεις τη διαφορά σε σχέση με αυτό.

Επίσης θα δεις κι εσύ πως όσο θα περνάνε τα κεφάλαια και θα μεγαλώνεις κι εσύ (αν δεν εμμείνεις στην απόφαση σου να τα παρατήσεις) πως το να βγει ένα τέτοιο event δεν είναι δύσκολο. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι λίγος χώρος για να μπορέσεις να βάλεις μερικά εργαστήρια και εργοστάσια επιπέδου 1 τα οποία θα τα απασχολείς για να μαζέψεις αυτά που σου ζητάει η εκάστοτε αποστολή. Άλλωστε τις αποστολές για κάθε event τις έχουμε πριν αυτό ξεκινήσει γιατί φροντίζουν τα άτομα που παίζουν στο beta κόσμο να τις διαρρεύσουν ώστε να μπορούμε να προετοιμαστούμε. Και στην ένσταση σου πως όσο μεγαλύτερος παίχτης τόσο περισσότερος ο χώρος θα σου απαντήσω πως, όπως θα ανακαλύψεις και στην πορεία, θέμα χώρου έχουν όλοι. Μόνο όταν σε πετυχαίνει ένα event σε αλλαγή εποχής μπορείς να έχεις λίγο παραπάνω χώρο και να χτίσεις όσα εργοστάσια και εργαστήρια θες. Εγώ για παράδειγμα σε αυτό το event που δεν είχα καθόλου χώρο, έχτιζα 6 εργαστήρια και μόλις τελείωναν οι αποστολές για εργαστήρια τα γύριζα σε εργοστάσια. Και πάλι όμως σιγά σιγά τις έβγαλα όλες τις αποστολές.

Σε ότι έχει να κάνει με τα επίπεδα αναβάθμισης, από την αρχή είχαν πει πως δε θα μπορείς να αποκτήσεις όλα τα επίπεδα κατά τη διάρκεια του event και πως στο μέλλον θα δίνουν ως δώρα τεχνουργήματα για να μπορέσεις να αποκτήσεις κάποιο που σου λείπει. Το οποίο εμένα προσωπικά σε αυτό το event δεν με πολυενοχλεί κιόλας μιας και το συγκεκριμένο δώρο δεν είναι και από τα πολύ δυνατά τους. Αντίθετα στο προηγούμενο event έδωσαν την ευκαιρία να έχεις τη δυνατότητα να αναπτύξεις πλήρως ένα φοίνικα βάζοντας επιπλέον αποστολές (και στο καπάκι μετά το τέλος του event έδωσαν άλλο ένα τεχνούργημα δώρο). Έτσι είχες τη δυνατότητα να κερδίσεις ένα πολύ δυνατό κτήριο για το παιχνίδι σε πλήρη εξέλιξη. Οπότε δεν μπορείς να πεις πως οι δημιουργοί του παιχνιδιού δεν ενδιαφέρονται για τους παίχτες του.

Τέλος σε ότι έχει να κάνει με τα δώρα που λήγουν, όλα αυτά τα δώρα έχουν διάρκεια 50 ή 100 μέρες. Συνήθως (ειδικά για αυτά που έχουν διάρκεια 100 ημερών) μέχρι να λήξουν θα έχει ξεκινήσει κάποιο άλλο event που θα στα δίνει πάλι ως δώρο οπότε θα τα ανταλλάξεις με καινούργια. Και το πηγάδι ειδικά που ανέφερες σου δίνει και διαμάντια αραιά και που οπότε μπορείς να κάνεις και καμιά αγορά χωρίς να χρειάζεται να δώσεις δικά σου λεφτά. Δε λέω πως κανένας παίχτης δε βάζει λεφτά αλλά ξέρω και αρκετούς που χρησιμοποιούν μόνο τα διαμάντια από το παιχνίδι (από τις αλλαγές των κεφαλαίων, από διαγωνισμούς στο φόρουμ). Και είναι αρκετά.

Δε λέω πως είναι το τέλειο παιχνίδι, ούτε πως οι δημιουργοί του δεν έχουν κάνει και πατάτες.Αλλά σίγουρα είναι ένα παιχνίδι που (ειδικά αν είσαι σε μια καλή παρέα) περνάς καλά!

Με φιλικούς χαιρετισμούς,
Vagos The Greek
 

DeletedUser1794

Guest
.
Από το σύνολο των όλων των αποστολών, σειριακών και καθημερινών, λαμβάνονται περίπου 6000 Ηλιακές Εκλάμψεις.
Λαμβάνονται λίγες ακόμα Ηλιακές Εκλάμψεις με τη συλλογή από τα περίχωρα της Πόλης - περίπου 400 με συχνή συλλογή.

Με μέσο όρο 27 Ηλιακές Εκλάμψεις ανά Λουλούδι και 20 Λουλούδια για το 1ο Τέχνεργο, χρειάζονται περίπου 540 Ηλιακές Εκλάμψεις για το 1ο Τέχνεργο.
Στη συνέχεια χρειάζονται 40 Λουλούδια, δηλαδή περίπου 1080 Ηλιακές Εκλάμψεις για κάθε επιπλέον Τέχνεργο.

Αθροιστικά: 540+1080+1080+1080+1080+1080 = 5940 Hλιακές Εκλάμψεις = 6 Τέχνεργα Stonehenge = Stonehenge επιπέδου 7.

Στο περιπου καλα τα λες.. οταν ομως μιλαμε ομως για αριθμητικη ακρηβεια, δεν βγαινουν οι ηλιακες εκλαμψεις...
Οπως και τα σεντουκια δεν ανοιγουν ολα με 18 και 23 ηλιακες εκλαμψεις... σ'εμενα ετυχε αρκετες φορες να θελει 38 και 40 για να ανοιξει ενα σεντουκι που δινει ενα λουλουδι..
Εκει που θελω να καταληξω, ειναι πως οι διαχειρηστες, θα πρεπει να υπολογιζουν καλυτερα της ηλιακες εκλαμψεις που δινουν οι αποστολες.. και να μην βασιζονται οπως εσυ στο θεμα τυχεις... οπως ανεφερεις.. στα 400 με συχνη συλλογη απο τα περιχωρα, γιατι και αυτο δεν ειναι ακρεβες αριθμος.. ειναι στο περιπου. σε αλλους θα δωσει πολλυ λιγοτερα και σε αλλους περισσοτερα...
 

DeletedUser

Guest
@stathis29 Για να ξηγιόμαστε, δεν τα λέω ''στο περίπου'' καλά, τα λέω όπως ακριβώς είναι. Για αυτό χρησιμοποίησα και την έκφραση: ''Με μέσο όρο 27 Ηλιακές Εκλάμψεις ανά Λουλούδι''. Φαντάζομαι καταλαβαίνεις πως αυτό σημαίνει ότι άλλες φορές θα χρειαστείς 18 Ηλιακές Εκλάμψεις ανά Λουλούδι, ενώ άλλες φορές 41.

Η διαφορετική συλλογή Ηλιακών Εκλάμψεων από τα περίχωρα της πόλης επηρεάζει ελάχιστα το αποτέλεσμα. Το να συλλέξεις στα περίχωρα της πόλης σου 100 λιγότερες Ηλιακές Εκλάμψεις συγκριτικά με κάποιον άλλον χρήστη, σε σχέση με τις 6000 ληφθείσες Ηλιακές Εκλάμψεις των αποστολών σου, δε θα αλλάξει ουσιαστικά την έκβαση του αποτελέσματος.
 
Κορυφή